Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 229 Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 231 Warning: pg_exec(): Query failed: ERROR: syntax error at end of input LINE 1: ...wiadomosci) as ilosc FROM wiadomosci WHERE id_main_parenta= ^ in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 232 Warning: pg_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 233 Erma AMP DSR-1 - Cybernetyczna Gildia Strategów
[rysunek] [rysunek]  
Logo Mapa

  [rysunek]  
Strona główna
Autorzy
O stronie
Regulamin
Pobór
Faq
Stratedzy
  
Aktualności
Akademia
Taktyka i strategia
Armie świata
Technika
Zbrojownia
Słynne postacie
Odznaczenia
Terroryzm
Galeria
Kantyna
Leksykon
Biblioteka
Forum dyskusyjne
Linki
 
     
Copyright © 1997 - 2002
Cybernetyczna Gildia Strategów.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
All rights reserved.
Hosting: Dualcore.pl

Sponsor:
Program do pożyczek

Blog technologiczny

Zbrojownia

Erma AMP DSR-1

Autor: NewFoundPower  • Kaliber: 7.62x51 NATO ( .308 Winchester)/ .338 Lapua Magnum
  • Zasada działania: powtarzalna
  • Długość: 1000mm/ 1100 dla wersji .338
  • Długość lufy: 650mm/ 750mm dla wersji .338
  • Waga: 5.9kg pusty, 8.95 z dwoma magazynkami, celownikiem i dwójnogiem.
  • Magazynek: 5 naboi

Broń ta o dosyć futurystycznych kształtach została zaprezentowana na targach w Norymberdze w roku 2001. Prace nad nią zaczęły się niewiele wcześniej bo w roku 1999. Broń ta była projektowana jako taktyczny karabin snajperski przeznaczony dla policji oraz strzelectwa sportowego. W tej chwili jest on produkowany przez dwie niemieckie firmy: Erma oraz AMP które to było twórcą tej broni. DSR1 to broń powtarzalna z zamkiem ślizgowo-obrotowym zbudowana w układzie bull-pup. Całość komory zamkowej jest zbudowana z lekkiego stopu aluminium co miało jak najbardziej odciążyć cały karabin. Miała odciążyć, ponieważ zastosowano bardzo ciężką lufę kutą na zimno i podwójnie hartowaną ze stali nierdzewnej produkcji firmy Lothar Walther. Przy czym ta lufa jest typu free floating, czyli nie jest sztywno połączona z szkieletem broni co zmniejsza odczuwalny odrzut przy strzelaniu mocną amunicją. Na końcu lufy znajduje się wykonany z tytanu tłumik płomieni. W wersji na nabój 7.62x51mm lufa jest praktycznie cała obudowana aluminiową osłoną chroniącą strzelca przed przypadkowym oparzeniem się o rozgrzaną lufę. Żeby lufa ta jednak się nie rozgrzewała zanadto (pogarsza to celność) na zewnętrznej stronie ma podłużne wyżłobienia oraz szczeliny w osłonie. Pod osłoniętą lufą biegną dwa równoległe do lufy pręty po których przemieszcza się przednie łoże z tworzywa sztucznego. Jest to bardzo dobre rozwiązanie ze względu na to, że istnieją różni ludzie i mogą oni dopasować sobie odległość łoża na takie jak im pasuje.

Natomiast nad lufą znajduje się długa, praktycznie na całej długości lufy szyna picatinny rail do montażu celowników. po tej szynie przemieszcza się także dwójnóg. Ponieważ przekręcanie dodatkowych celowników oraz innych bajerów powoduje niekorzystne przesuwanie się środka ciężkości w którąkolwiek stronę, dwójnóg można też przesunąć tak, by było nam wygodnie. Rączka wraz z spustem znajduje się mniej więcej w 2/3 długości broni (patrząc od wylotu lufy), Komora nabojowa oraz magazynek znajdują się za spustem. Natomiast przed spustem znajduje się drugi magazynek.

Oczywiście nie podaje on naboi, jest to po prostu ślepe gniazdo, uchwyt. Konstruktorzy pomyśleli, że snajper będzie miał łatwiej wymienić magazynek mając go w broni (np jak podwójne magazynki 9mm do MP5). Magazynki mieszczą po 5 naboi i są jednorzędowe, zrobione ze stali. Spust jak w większości nowoczesnej broni precyzyjnej ma regulację siły nacisku oraz drogi jaką musi pokonać, by uruchomić mechanizm broni. Nad spustem znajduje się bezpiecznik z trzema nastawami: odbezpieczony, zabezpieczony z zamkiem ruchomym oraz zabezpieczony z unieruchomionym zamkiem. Kolba (raczej trzewik) jest regulowana w długości oraz wysokości podpórki policzka. W kolbie znajduje się także trzecia podpórka (pierwsze dwie to dwójnóg), dzięki której strzelec czekając na strzał nie musi cały czas "trzymać" broni w pozycji strzeleckiej. Broń się bardzo szybko rozkłada, praktycznie trzeba wyjąć magazynek, jeden kołek oraz poluzować trzy śruby - broń rozkłada się sama. Oprócz zwykłych wersji dostępna jest także wersja z integralnym tłumikiem dźwięku oznaczona DSR-Silencer. Karabiny te są bardzo celne przy oddanych 5 strzałach na odległość 100 jardów uzyskano skupienie 5mm. Broń ta jest już używana przez niemieckie GSG-9 oraz jest oferowana na rynku cywilnym w cenie 8000 dolców.