Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 229 Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 231 Warning: pg_exec(): Query failed: ERROR: syntax error at end of input LINE 1: ...wiadomosci) as ilosc FROM wiadomosci WHERE id_main_parenta= ^ in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 232 Warning: pg_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 233 CETME Ameli - Cybernetyczna Gildia Strategów
[rysunek] [rysunek]  
Logo Mapa

  [rysunek]  
Strona główna
Autorzy
O stronie
Regulamin
Pobór
Faq
Stratedzy
  
Aktualności
Akademia
Taktyka i strategia
Armie świata
Technika
Zbrojownia
Słynne postacie
Odznaczenia
Terroryzm
Galeria
Kantyna
Leksykon
Biblioteka
Forum dyskusyjne
Linki
 
     
Copyright © 1997 - 2002
Cybernetyczna Gildia Strategów.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
All rights reserved.
Hosting: Dualcore.pl

Sponsor:
Program do pożyczek

Blog technologiczny

Zbrojownia

CETME Ameli

Autor: NewFoundPower  • Kaliber: 5.56x45mm NATO
  • Waga: 5.3 kg pusty; 6.85 kg z zasobnikiem zawierającym 100 naboi (wersja zwykła), 5,2 kg wersja lekka
  • Długość: 900 mm
  • Lufa: 400 mm, 6 bruzd prawoskrętnych
  • Magazynek: 100 lub 200 nabojowe taśmy w zasobnikach
  • Szybkostrzelność: 900 albo 1200 rpm
  • Prędkość początkowa pocisku: 875m/s
  • Zasięg efektywny: do 1000 metrów

Ameli została opracowana w roku 1982 w hiszpańskiej fabryce broni CETME i jest używana dotychczas w armii hiszpańskiej oraz kilku innych pomniejszych państwach (np.Meksyk). Broń ta może nasuwać skojarzenia, że pochodzi od MG42, czy nawet od MG3, ale to tylko pozory, tak naprawdę powstał na bazie CETME Model L. Wiele części obu karabinów jest zamiennych, co bardzo dobrze wpływa na obniżenie kosztów produkcji oraz zaopatrzenia. Od MG42 Ameli różni się przede wszystkim zasadą działania, w niemieckim ukm-ie był to krótki odrzut lufy, tutaj zaś mamy odrzut zamka półswobodnego ryglowanego za pomocą rolek. Ameli strzela z otwartego zamka co pomaga chłodzić lufę przy długich seriach.Dwie liczby podane przy szybkostrzelności są efektem tego, że do ten model można wyposażyć w dwa rodzaje zamków: lekki który dzięki małej masie porusza się szybko i dlatego cały cykl odpalania pocisku jest szybszy (1200rpm) lub cięższy który swoją masą spowalnia trochę uciekanie naboi z magazynka. Lufę jak w większości nowoczesnych ka-emów można wymienić w warunkach polowych. Do zaopatrywania karabinu w naboje służą plastikowe zasobniki mieszczące taśmę na 100 lub 200 naboi.

Przyrządy celownicze składają się z wysoko osadzonej muszki i szczerbinki zamontowanej na rączce transportowej oraz szyny na górnej części pokrywy zamka służącej do montowania celowników optycznych i noktowizyjnych. Obecnie Ameli jest oferowany armiom świata w dwóch wersjach - zwykłej oraz lekkiej, zwykła jest jak wiadomo zwykła, natomiast lekka jest zrobiona z lekkich stopów i dzięki temu waży niewiele ponad 5 kilogramów. Wszystkie znaki wskazują, że ten karabin SAW będzie miał nowego nabywcę w osobie Węgier oraz Bułgarii.