Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 229 Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 231 Warning: pg_exec(): Query failed: ERROR: syntax error at end of input LINE 1: ...wiadomosci) as ilosc FROM wiadomosci WHERE id_main_parenta= ^ in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 232 Warning: pg_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 233 Karabin snajperski SWD - Cybernetyczna Gildia Strategów
[rysunek] [rysunek]  
Logo Mapa

  [rysunek]  
Strona główna
Autorzy
O stronie
Regulamin
Pobór
Faq
Stratedzy
  
Aktualności
Akademia
Taktyka i strategia
Armie świata
Technika
Zbrojownia
Słynne postacie
Odznaczenia
Terroryzm
Galeria
Kantyna
Leksykon
Biblioteka
Forum dyskusyjne
Linki
 
     
Copyright © 1997 - 2002
Cybernetyczna Gildia Strategów.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
All rights reserved.
Hosting: Dualcore.pl

Sponsor:
Program do pożyczek

Blog technologiczny

Zbrojownia

7,62mm SWD

Autor: SSR

SWD Początki tego karabinu sięgają lat 60 kiedy to w wyniku konkursu przeprowadzonego przez ówczesne siły zbrojne ZSRR na nowy karabin snajperski wygrał w rywalizacji z A.S. Konstaninowem - E.F. Dragunow (korzystał on bowiem sporo z wcześniejszych doświadczeń w dziedzinie borni sportowej). Snajperskaja wintowka Dragunowa wprowadzona została na uzbrojenie armii radzieckiej w 1963r. Stosowana jest w nim specjalna amunicja opracowana przez Sabielnikowa, Sazonowa i Dworianionowa, w przypadku jednak braku takowej można używać standardowej amunicji 7,62mm x 54R. Używane jej odmiany to: zwykła, smugowa, przeciwpancerna i przeciwpancerno-zapalająca. Karabin standardowo wyposażony jest w celownik optyczny PSO-1 x4 /6° . w przypadku awarii pozostaje celownik mechaniczny - krzywkowy o zasięgu do 1200m. Karabin zaopatrzony jest ponadto w bagnet!

Ocena broni:
Stary dobry snajper, niezawodny i celny. Przy użyciu wyspecjalizowanej amunicji można osiągnąć cuda, przy jej braku też nieźle! Standardowy celownik łatwo się niestety brudzi a jeszcze łatwiej go uszkodzić. Innym minusem jest brak dwunogu. Widać tu typową myśl o karabinie wojskowym starszej generacji - gdzie podobne luksusy przysługiwały jedynie rkm-om. Jak na karabin tego typu zadziwiająco słabo kopie. Mimo wszystkich swoich wad jego zalety przeważają i choć daleko mu do lepiej wykonanych PSG-1 to wciąż jest on najpopularniejszym karabinem snajperskim świata.
Ocena w kategorii karabin snajperski: 5-
Ocena w kategorii broń ręczna: 4+
Przeznaczenie: Podstawowa broń snajperska drużyny. Ze względu na dużą odporność na uszkodzenia polecany na pole bitwy (nadaje się na nie znacznie lepiej niż jego zachodnie odpowiedniki przewidziane do zdecydowanie łatwiejszych warunków miejskich). Dość duża celność. Pomimo wieku i złego stanu technicznego testowanego przeze mnie egzemplarza celność karabinu była zachęcająca.

 • Rodzaj broni: karabin snajperski
 • Amunicja: 7,62mm x 54R lub specjalna
 • Magazynek: 10 naboi
 • Długość: 1225 mm
 • Długość lufy z tłumikiem płomienia: 620 mm
 • Masa: 4,6 kg
 • Szybkostrzelność teoretyczna: 300 strz/min
 • Szybkostrzelność praktyczna: 30 strz/min
 • Prędkość pocisku: 830 m/s
 • Zasięg skuteczny: 1600 m
 • Rodzaj ognia: pojedynczy
 • Celownik: optyczny
 • Długość linii celowniczej: 508 mm