Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 229 Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 231 Warning: pg_exec(): Query failed: ERROR: syntax error at end of input LINE 1: ...wiadomosci) as ilosc FROM wiadomosci WHERE id_main_parenta= ^ in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 232 Warning: pg_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 233 M-60 - ukm - Cybernetyczna Gildia Strategów
[rysunek] [rysunek]  
Logo Mapa

  [rysunek]  
Strona główna
Autorzy
O stronie
Regulamin
Pobór
Faq
Stratedzy
  
Aktualności
Akademia
Taktyka i strategia
Armie świata
Technika
Zbrojownia
Słynne postacie
Odznaczenia
Terroryzm
Galeria
Kantyna
Leksykon
Biblioteka
Forum dyskusyjne
Linki
 
     
Copyright © 1997 - 2002
Cybernetyczna Gildia Strategów.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
All rights reserved.
Hosting: Dualcore.pl

Sponsor:
Program do pożyczek

Blog technologiczny

Zbrojownia

7.62 mm ukm M60

Autor: SSR

Autor opisu z M60 Karabin ten powstał jako wynik nieudanych prób podejmowanych przez Amerykanów skopiowania w roku 1942 niemieckiego MG 42. Po szeregu konstrukcji wzorowanych na powyższym km (T44,T52, T63) powstał pod koniec lat pięćdziesiątych M60. Pierwsze jego wersje posiadały szereg wad, co ujawniło jego bojowe wykorzystanie podczas walk w Wietnamie. Przede wszystkim częste zacięcia, nieporęczność w transporcie i podczas walki. Dość istotnym jego problemem było połączenie na stałe lufy z dwójnogiem i cylindrem gazowym przy równoczesnym braku uchwytu co uniemożliwiało wymianę w warunkach bojowych gorącej lufy. Te i inne jego wady usunięto w znaczącym stopniu, w nowszych modelach - M60E1.

Znane mi odmiany:

 • M60C - zdalnie odpalana (spust elektryczny) używana przede wszystkim na śmigłowcach
 • M60d - mocowana na zaczepach w drzwiach śmigłowców
 • M60E2 - instalowana na pojazdach
 • M60 - Maremont - firmy Maremont Co. - zmodernizowana wersja lekka M60

Ocena broni:
Ogólnie ukm sprawia wrażenie solidnego (i ciężkiego). Ciagle jednak nie wyobrażam sobie strzelania z tego potwora z pozycji a la Rambo (z biodra). Draństwo ma tak solidny odrzut iż po oddaniu jednej serii strzałów (23 naboje) myślałem że mam połamany bark. Ogień prowadzony był z pozycji leżącej, przy użyciu dwunogu. Dosyć nieodporna na zanieczyszczenia (przynajmniej tak tłumaczył mi instruktor). Tu widać znacząca przewagę konstrukcji z byłego ZSRR np. rpk. Ze względu na wielkość dość nieporadny- złe wyważenie sprawia iż lufa dość mocno ciągnie ku ziemi. Niemniej jednak ze względu na solidna konstrukcję jest w stanie wytrzymać dość dużo - sam przez przypadek zaaplikowałem mu dość mocne uderzenie o wręgę podczas wynoszenia z magazynu.
Ocena w kategorii ukm: 4
Ocena w kategorii broń ręczna: 4
Przeznaczenie: broń bliskiego wsparcia piechoty, od biedy może być używana jako broń szturmowa. Zdecydowanie nie polecana oddziałom innym niż liniowe.

 • Rodzaj broni: uniwersalny karabin maszynowy
 • Kaliber: 7,62 mm
 • Długość całkowita karabinu: 1105 mm
 • Długość lufy z tłumikiem płomienia: 560 mm
 • Długość linii celowniczej: 500 m
 • Masa: 10,5 kg
 • Szybkostrzelność teoretyczna: 550 strz/min
 • Szybkostrzelność praktyczna: 200 strz/min (jedna lufa) 125 strz/min - w ciągu 1 ciągłego ognia - lufa wymieniana co 500 strz
 • Zasilanie: taśma samorozsypujaca (max dł. taśmy 100 naboi)
 • Prędkość pocisku: 855 m/s (492 m/s - 500 m, 108 m/s - 3700 m)