Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 229 Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 231 Warning: pg_exec(): Query failed: ERROR: syntax error at end of input LINE 1: ...wiadomosci) as ilosc FROM wiadomosci WHERE id_main_parenta= ^ in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 232 Warning: pg_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 233 Pistolet maszynowy 63 RAK - Cybernetyczna Gildia Strategów
[rysunek] [rysunek]  
Logo Mapa

  [rysunek]  
Strona główna
Autorzy
O stronie
Regulamin
Pobór
Faq
Stratedzy
  
Aktualności
Akademia
Taktyka i strategia
Armie świata
Technika
Zbrojownia
Słynne postacie
Odznaczenia
Terroryzm
Galeria
Kantyna
Leksykon
Biblioteka
Forum dyskusyjne
Linki
 
     
Copyright © 1997 - 2002
Cybernetyczna Gildia Strategów.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
All rights reserved.
Hosting: Dualcore.pl

Sponsor:
Program do pożyczek

Blog technologiczny

Zbrojownia

PM - 63 RAK

Autor: SSR

Rak Pierwsze wzmianki o projekcie pojawiają się na końcu lat 50-tych. Znana dokumentacja techniczna pojawiła się w latach 60-tych. Opracowany przez P.Wilniewczyca - wprowadzony do użycia WP, milicji i służby bezpieczeństwa. Zasada działania - odrzut zamka swobodnego. Wykonywany był techniką skrawania. Obecnie jest wycofywany z resztek jednostek liniowych, zastępowany przez PM-84 Glauberyt. Nie jest wyposażony w przełącznik rodzaju ognia - jego rolę spełnia spust dwupozycyjny (lżejsze naciśnięcie ogień pojedynczy, do oporu ogień ciągły). Napinacz zamka połączony jest taśmą z uprzężą broni - w założeniach miało to umożliwiać przeładowanie PM jedną ręką, w praktyce dość częste były wypadki zaczepienia przez żołnierzy uprzężą np.: podczas opuszczania śmigłowca - samo załadowania broni (co w połączeniu z dość kiepskim bezpiecznikiem) w efekcie groźnych postrzałów.

Rak - schemat Ocena broni:
Mały hałaśliwy komar. Zdecydowanie nie polecam ze względu na niską celność i własne bezpieczeństwo. No, ale kiedy potrzebna jest siła ognia na niewielkich dystansach - w trybie awaryjnym można by go zabrać. Jednak nigdy indziej. 200 metrów teorii zasięgu jest rzeczywiście teorią, z odległości 100 metrów trudno z niego trafić pełną serią w przysłowiowe drzwi od stodoły.
Ocena w kategorii PM: 2
Ocena w kategorii broń ręczna: 2

 • Rodzaj broni: pistolet maszynowy
 • Dostawca: Łucznik
 • Amunicja: 9 x 18 Makarow
 • Magazynek: 15 lub 25 naboi
 • Długość: 333 mm / 583 ( z rozłożoną kolbą)
 • Masa: 1,6 kg / 2,1 (z załadowanym magazynkiem)
 • Szybkostrzelność teoretyczna: 650 strz/min
 • Szybkostrzelność praktyczna: 120 strz/min
 • Prędkość pocisku: 320 m/s
 • Zasada działania: odrzut zamka swobodnego
 • Rodzaj ognia: pojedynczy / ciągły
 • Celownik: 75/150m