Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 229 Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 231 Warning: pg_exec(): Query failed: ERROR: syntax error at end of input LINE 1: ...wiadomosci) as ilosc FROM wiadomosci WHERE id_main_parenta= ^ in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 232 Warning: pg_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 233 F-117 Nighthawk - Cybernetyczna Gildia Strategów
[rysunek] [rysunek]  
Logo Mapa

  [rysunek]  
Strona główna
Autorzy
O stronie
Regulamin
Pobór
Faq
Stratedzy
  
Aktualności
Akademia
Taktyka i strategia
Armie świata
Technika
Zbrojownia
Słynne postacie
Odznaczenia
Terroryzm
Galeria
Kantyna
Leksykon
Biblioteka
Forum dyskusyjne
Linki
 
     
Copyright © 1997 - 2002
Cybernetyczna Gildia Strategów.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
All rights reserved.
Hosting: Dualcore.pl

Sponsor:
Program do pożyczek

Blog technologiczny

Zbrojownia

F-117A Nighthawk

Autor: MCorp

Zwykle nazywany "myśliwcem STEALTH" jest w rzeczywistości niewidzialnym dla radaru instrumentem precyzyjnego ataku. Zbudowany głównie z aluminium, F-117 jest pokryty kilkuset panelami mocowanymi do kontrucji wewnętrznej. Panele odbijają promieniowanie radarowe pod różnymi kierunkami, nie pozwalając im powrócić do emitera (radaru). Powierzchnie paneli F-117 są dodatkowo pokryte substancją pochłaniającą promieniowanie E-M, wszystkie krawędzie są zaokrąglone lub chropowate, aby zmniejszyć szansę wykrycia. Usytuowanie wlotów i wylotów dysz pod kątem do kierunku wyrzutu gazów zmniejsza z kolei emisję w paśmie podczerwieni.

F-117 jest trudny w pilotażu, a jego prędkość startu i lądowania jest bardzo duża, co dodatkowo utrudnia jego prowadzenie. Silniki nie mają dopalaczy i Nighthawk jest samolotem poddźwiękowym.

Wyposażenie elektroniczne składa się m.in. z kamery termowizyjnej obserwacji terenu pod samolotem, oświetlacza laserowego, systemu nawigacji satelitarnej GPS, radiowysokościomierza, wskaźnika HUD oraz systemu informacji o usterkach.

Nighthawk wyposażony w dwie "inteligentne" bomby o masie dwóch tysięcy funtów jest idealnym narzędziem do prowadzenia ataków powietrznych na cele bronione wyrzutniami ziemia-powietrze (SAM). Niestety, maszyny te mogą być używane tylko w nocy, ale zrzucanie bomb z dużej wysokości oraz pod ostrym kątem czyni atak o wiele skuteczniejszym.

"Nie jesteśmy niewidzialni, ani niezniszczalni" - tak powiedział jeden z pilotów F-117A - "Ale jesteśmy cholernie dobrzy w tym, co robimy".

 • Dostawca: Lockheed Martin Tactical Aircraft Systems, USA
 • Funkcja: Precyzyjne ataki na cele naziemne (najczęściej nocne)
 • Załoga: 1
 • Na wyposażeniu od: 1982 r.


 • Napęd: Dwa silniki General Electric F404-GE-F1D2 o ciągu 4.900 kg każdy.
 • Wymiary:
  • Rozpiętość skrzydeł: 13,3 m
  • Długość: 20,3 m
  • Wysokość: 3,8 m

 • Waga: 13.400 kg bez paliwa / 23.800 kg max. masa startowa

 • Pułap: 15.000 m
 • Prędkość max: 0,87 Ma
 • Zasięg: Nieograniczony przy tankowaniu w powietrzu.
 • Uzbrojenie: Do 2.300 kg ładunku bojowego, w tym: laserowo naprowadzane bomby Paveway II/III, rakiety AIM-9 Sidewinder, pociski AGM-65 Maverick, lub AGM-88 HARM w wewnętrznych komorach.