[rysunek] [rysunek]  
Logo Mapa

  [rysunek]  
Strona główna
Autorzy
O stronie
Regulamin
Pobór
Faq
Stratedzy
  
Aktualności
Akademia
Taktyka i strategia
Armie świata
Technika
Zbrojownia
Słynne postacie
Odznaczenia
Terroryzm
Galeria
Kantyna
Leksykon
Biblioteka
Forum dyskusyjne
Linki
 
     
Copyright © 1997 - 2002
Cybernetyczna Gildia Strategów.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
All rights reserved.
Hosting: Dualcore.pl

Sponsor:
Program do pożyczek

Blog technologiczny

Terroryzm

Oddziały specjalne,wojskowe i policyjne są organizowane i utrzymywane w wielu krajach. Stopień ich wyszkolenia jest zazwyczaj bardzo wysoki, gdyż muszą one wchodzić do akcji natychmiast, często w mało rozpoznanym terenie i sytuacji. Jednostki te wykorzystuje się w niekowencjonalnych działaniach wojennych, w operacjach antyterrorystycznych, na przykład do wyzwalania zakładników lub jako doraźnie wspierające długofalowe działania przeciwko zorganizowanej przętepczosci. Tu dobrym przykładem może być udział niektórych amerykańskich, wojskowych oddziałów specjalnych w policyjnej walce z przemytnikami narkotyków.

Ta niezwykla rozległość działań sprawia, że oddzialy specjalne muszą mieć do dyspozycji wiele różnorodnej broni, sprzętu i specjalne wyposażenie. Jeśli idzie o broń, to obejmuje ona zarówno typową, produkowaną seryjnie broń wojskową, broń wyspecjalizowaną o mniejszym zakresie zastosowań, a nawet pojedyncze wzory, opracowane specjalnie dla konkretnej sytuacji. Często w oddziałach specjalnych spotyka się tak zwane wzory obce, to znaczy broń z innych państw, zaprzyjaźnionych i wrogich. Znajomość tej broni, umiejętność posługiwania się nią jest konieczna, gdyż jest bardzo prawdopodobne, że albo przestępcy będą w nią uzbrojeni, albo sami członkowie brygad będą musieli z takiej broni skorzystać.

O doborze broni decyduje rodzaj wykonywanego zadania. Broń powinna być jak najściślej dopasowana do realizowanej misji. Jeśli na przykład, trzeba "oczyścić" korytarz lub hall wejściowy, to lepiej jest tam iść z pistoletem maszynowym niż z karabinem wyborowym. Przy odbijaniu zakladników, wśród których znajdują się terroryści, należy zwrócić uwagę na amunicję. Musi ona gwarantować rażenie obalajace, ale bez nadmiernej zdolności przebicia lub rykoszetowania, aby nie spowodować niewinncyh ofiar. Ważny jest wreszcie wynik końcowy: czy przestępca ma być zabity, raniony, czy tylko obezwladniony.

Podstawowym wymaganiem stawianym broni jest niezawodność działania. Broń oddziałów specjalnych musi być sprawna. W mróz i w upał, w deszcu i w śniegu, w dzień i w nocy, jednym słowem musi działać zawsze i wszędzie. Drugim wymaganiem jest celność, trzecim skuteczność amunicji. Mniej ważnymi wymaganiami są: mała masa, niewielkie wymiary, łatwość ukrycia pod ubraniem i wiele innych wymagań specjalnych.

Broń używana w rodzimych jednostkach specjalnych jest na ogół pochodzenia krajowego. Zdarza się jednak, że jakiegoś rodzaju uzbrojenia albo się w danym kraju nie produkuje w ogóle, albo jest produkowane, ale nie spełnia wszystkich surowych kryteriów stawianych broni specjalnej. Wówczas korzysta się z najlepszych wzorów światowych. Przykładem mogą być tu pistolety maszynowe. Zdecydowana większość brygad antyterrorystycznych na świecie korzysta albo z izraelskich pistoletów maszynowych Uzi, albo z niemieckich MP5.

Duże bogactwo używanej broni specjalnej zmusza mnie do dokonania wyboru przezentowanych rodzajów. W dziale "Brygady antyterrorystyczne" ograniczę się do najbardziej spektakularnych akcji jednostek specjalnych, do podstawowej broni indywidualnej, to znaczy pistoletów, rewolwerów, pistoletów maszynowych i karabinów wyborowych wraz z odpowiednią amunicją.

F.Conccini