Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 229 Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 231 Warning: pg_exec(): Query failed: ERROR: syntax error at end of input LINE 1: ...wiadomosci) as ilosc FROM wiadomosci WHERE id_main_parenta= ^ in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 232 Warning: pg_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 233
|
Taktyka i strategia wojenna Wojna lokalna Autor: Zaq Spośród ponad 50 kampanii wojennych, przeprowadzonych od czasu zakończenia drugiej wojny światowej wszystkie kwalifikują się jako wojny lokalne. Nawet druga wojna w Indochinach, która wciągnęła Stany Zjednoczone, przeciwko Północnemu Wietnamowi, wspieranemu (chociaż nie bezpośrednio) przez Związek Radziecki i Chiny, nigdy nie zbliżył się do fazy wojny światowej ani nawet nie okazała oznak rozszerzenia się poza granice 3 państw: Wietnamu, Laosu i Kambodży. To prawda, że podczas wojny wietnamskiej Stany Zjednoczone używały większości wszystkich rodzajów broni, jakimi dysponowały, z pancernikami typu Iowa do bombardowania wybrzeży i bombowcami strategicznymi B-52, ale nigdy nie rozpoczęły działań bojowych poza Indochin. Tak samo faktem jest, że w Afganistanie ZSRR używał broni przechowywanych w arsenałach na wypadek wojny w Europie, ale znów i w tym przypadku została zachowana zasada samoograniczenia.
W wojnach lokalnych obok uzbrojenia standardowego używa się sprzętu będącego zubożoną lub zminiaturyzowaną wersją uzbrojenia z arsenału mocarstw.
Czołgi
Stany Zjednoczone dwukrotnie próbowały wykorzystać swoje potężne zasoby techniczne do zbudowania czołgu dla wojen lokalnych. Pierwszym był M551 Sheridan, pomyślany jako pojazd rozpoznawczy - mały, zwinny, a pomimo to silnie uzbrojony w 152 mm armatę/wyrzutnię M551. Kolejnym był RDF/LT (Rapid Deployment Force/Light Tank), lekki czołg dla sił szybkiego reagowania, uzbrojony w armatę kalibru 75 mm.
ArtyleriaArtyleria samobieżna stała się tak wielka i ciężka, ze nie tylko nie daje się już transportować droga powietrzną, ale nawet z trudem porusza się w ciężkich warunkach terenowych. Wiele dział samobieżnych, przewidzianych do działań w warunkach w warunkach europejskich, ma za mały kąt podniesienia konieczny do strzelania np. z polan w dżungli. Dlatego większość krajów używa jeszcze do takich strzelań artylerii ciągnionej i nadal produkuje ten rodzaj dział, zwłaszcza kalibru 155 mm, w tym bardzo udana brytyjska armata lekka Light Gun. Celem, właściwie w każdym przypadku, jest wyprodukowanie armaty łatwiejszej do przenoszenia w powietrzu (zwłaszcza prze śmigłowiec o dużym zasięgu). W wielu z tych programów technologia dotyczy bardziej procesów produkcyjnych, niż samej konstrukcji armaty albo balistyki. Wiele dział może obecnie strzelać pociskami wspomaganymi silnikiem rakietowym (RAP - rocket assisted projectiles), co potrafi znacznie powiększyć zasięg nie powodując zwiększenia masy. |