Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 229 Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 231 Warning: pg_exec(): Query failed: ERROR: syntax error at end of input LINE 1: ...wiadomosci) as ilosc FROM wiadomosci WHERE id_main_parenta= ^ in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 232 Warning: pg_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 233 Wojna elektroniczna - Cybernetyczna Gildia Strategów
[rysunek] [rysunek]  
Logo Mapa

  [rysunek]  
Strona główna
Autorzy
O stronie
Regulamin
Pobór
Faq
Stratedzy
  
Aktualności
Akademia
Taktyka i strategia
Armie świata
Technika
Zbrojownia
Słynne postacie
Odznaczenia
Terroryzm
Galeria
Kantyna
Leksykon
Biblioteka
Forum dyskusyjne
Linki
 
     
Copyright © 1997 - 2002
Cybernetyczna Gildia Strategów.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
All rights reserved.
Hosting: Dualcore.pl

Sponsor:
Program do pożyczek

Blog technologiczny

Taktyka i strategia wojenna

Wojna elektroniczna

Autor: Zaq

Nowoczesna wojna elektroniczna (EW - electronic warfare) jest polem zajadłej i bezlitosnej walki, która toczy się na co dzień nawet w czasie pokoju. Jest to dziedzina wysoce utajniona, stanowiąca temat pod każdym względem trudny do zrozumienia i dostępny tylko dla wtajemniczonych. Tylko czasami wojna elektroniczna staje się domeną publiczną. A kiedy zdarzy się coś takiego, jak zatonięcie niszczyciela HMS Sheffield, który został zniszczony w pojedynku ECM/ECCM, urządzeń zagłuszających z przeciwzagłuszajacymi, doceniamy znaczenie tych środków walki. Prawie każdy system nowoczesnej broni zawiera dużą ilość sprzętu elektronicznego wrażliwego na zakłócenia.

Rozpowszechnienie się elektroniki osiągnęło błyskawiczne tempo, tak że obecnie wkracza ona daleko poza obszary elektroniki tradycyjnej, jak radio i komputery. Krótka kariera aktywnej podczerwieni zwanej jako IR jest lekcją poglądową zastosowania ECM (electronic coutermeasures). Aktywna IR znalazła zastosowanie pod koniec lat 50 w rozpoznaniu i w przyrządach takich np. jak gogle noktowizyjne dla kierowców. Niektóre rodzaje tego sprzętu pojawiały się przez kilka lat, dopóki nie zauważono, ze aktywne nadajniki podczerwieni łatwe do wykrycia. Aktywne przyrządy na podczerwień zniknęły prawie równie szybko, jak się pojawiły, a na ich miejsce weszły przyrządy IR pasywne, które z kolei zostały wyparte przez wzmacniacze obrazu, zanim na scenę trafiła dzisiejsza termografia. Obecnie istnieją już sposoby i środki zakłócania termografii : w ten sposób ECM napotyka ECCM.

Polem bitwy w wojnie elektronicznej jest spektrum elektromagnetyczne. Pozycja w spektrum elektromagnetycznym jest wyrażona za pomocą częstotliwości lub długości fali. Wojsko w zasadzie używa całego spektrum, ale armie lądowe maja tendencje do zamykania się w obszarze, ograniczonym pasmem wysokiej częstotliwości (HF) na niższym końcu i światłem widzialnym na końcu wyższym. HF jest jeszcze szeroko używana, ale została już wyparta z niektórych zastosowań np. satelity do dalekosiężnej łączności strategicznej i przez VHF dla ruchomej łączności taktycznej. VHF zastąpiła wysoka częstotliwość HF w krótkodystansowej łączności polowej i jest używana do identyfikacji swój-obcy (IFF - identyfication friend or foe), taktycznej nawigacji powietrznej TACAN (tactican air navigation) i niektórych radarach poszukujących dalekiego zasięgu. Super wysoka częstotliwość SHF jest używana do łączy z satelitami i do niektórych typów krótkodystansowej łączności radioprzekażnikowej na ziemi. Dalej w górę spektrum zaczyna się podczerwień IR (infa-red).

Wszystkie aktywne transmisje elektromagnetyczne mogą być wykrywane i potem zakłócane. I to jest istotą wojny elektronicznej EW (electronic warfare). Wojna elektroniczna dzieli się na 3 zasadnicze elementy : elektroniczne środki wsparcia (EMS - electronic support measures) są to działania podejmowane w celu wyszukania, przechwytywania, lokalizowania, zapisywania i analizowania promieniowanej energii elektromagnetycznej, celem wykorzystania do wsparcia własnych operacji militarnych; elektroniczne środki przeciw działania ECM (electronic countermeasures) są to działania, podejmowania dla zapobieżenia skutecznemu wykorzystywaniu urządzeń radio-elektronicznych przez nieprzyjaciela i wreszcie elektroniczne środki przeciwzakłuceniowe ECCM (electronic counter-counter-measures) są to urządzenia i działania w celu umożliwienia użytkowania spektrum elektromagnetycznego przeciwko EW, mimo zastosowania przez nieprzyjaciela środków zakłócających (ECM). Niektóre ECCM, zabezpieczenia przeciwko ECM, są w zasadzie pasywne. Należy do nich używanie urządzeń zabezpieczenia bezpośredniego , zmienianie rozkładu nadawania i sygnałów wywoławczych i stosowania łączności o zmiennej częstotliwości. Mogą to być sposoby aktywne, jak np. zniszczenie nieprzyjacielskiej stacji zagłuszającej.

Walka na ladzie wykorzystuje rozpoznanie do znalezienia, identyfikacji i lokalizacji nieprzyjacielskich urządzeń elektronicznych. Jednak kiedy już to nastąpiło, dowódca staje wobec trzech możliwości działania : po pierwsze przechwycić i kontrolować emisje, co na dłuższą metę może mu dać dużo informacji; po drugie, może użyć swoich sposobów przeciwdziałania elektronicznego, tzn. przez zagłuszanie albo wysyłanie zwodniczych sygnałów, aby zmylić nieprzyjaciela, bazującego na informacji zgromadzonej na podstawie odbioru; po trzecie, ponieważ zna lokalizacje nadajników, może je zaatakować i zniszczyć.

Zagłuszanie nie jest już takim panaceum, za jakie kiedyś uchodziło, choć ma jeszcze ciągle swoje miejsce w EW. Zakłócanie szerokopasmowe jest rozwiązaniem topornym, które jednak, zastosowane przez wroga, potrafi unicestwić tak łączność własna jak i wroga. Zagłuszanie na określonej częstotliwości może być skuteczniejsze.