Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 229 Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 231 Warning: pg_exec(): Query failed: ERROR: syntax error at end of input LINE 1: ...wiadomosci) as ilosc FROM wiadomosci WHERE id_main_parenta= ^ in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 232 Warning: pg_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 233 Taktyka rosyjska a amerykańska - Cybernetyczna Gildia Strategów
[rysunek] [rysunek]  
Logo Mapa

  [rysunek]  
Strona główna
Autorzy
O stronie
Regulamin
Pobór
Faq
Stratedzy
  
Aktualności
Akademia
Taktyka i strategia
Armie świata
Technika
Zbrojownia
Słynne postacie
Odznaczenia
Terroryzm
Galeria
Kantyna
Leksykon
Biblioteka
Forum dyskusyjne
Linki
 
     




Copyright © 1997 - 2002
Cybernetyczna Gildia Strategów.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
All rights reserved.
Hosting: Dualcore.pl

Sponsor:
Program do pożyczek

Blog technologiczny

Taktyka i strategia wojenna

Taktyka rosyjska a amerykańska

Autor: Zaq

Taktyka rosyjska

Armia rosyjska studiuje zasady walki w kategoriach ogólnych i specjalistycznych obszerniej, niż jakakolwiek inna, a jej szczegółowe studia nad historią wojskowości koncentrują się specjalnie na kampaniach drugiej wojny światowej. Jej zasady walki w konsekwencji zawierają elementy, wyprowadzone wprost z radzieckich doświadczeń tej wojny.

Manewrowość i szybkie tempo działań: ta zasada wysuwa się zawsze na czoło i wymaga od wojsk osiągnięcia i utrzymywania szybkiego ruchu; dotyczy to manewrujących wojsk, wsparcia ogniowego oraz elementów logistyki.

Aktywność walki: to jest - stałe dążenie do przejmowania i utrzymywania inicjatywy, szczególnie ważne w doktrynach ofensywnych.

Koncentracja wysiłku: można ja osiągnąć w przestrzeni - np. przez zmasowanie sił do ataku na wąskim froncie - albo w czasie, np. przy użyciu rozproszonych geograficznie jednostek artylerii do wytwarzania silnej koncentracji ognia.

Zaskoczenie i zabezpieczenie: armia rosyjska przywiązuje ogromną wagę do uzyskania zaskoczenia strategicznego i taktycznego i traktuje zabezpieczenie działań jako integralna część zaskoczenia, posuwając się do najdalszych granic w zapewnieniu bezpieczeństwa planów i operacji.

Przestrzeganie celu: cel operacji musi być kompatybilny z sytuacją bojową; tzn. musi być osiągalny przy użyciu stojących do dyspozycji sił i środków z uwzględnieniem przestrzeni i czasu.

Współdziałanie: wszystkie elementy muszą ze sobą ściśle współpracować w walce.

Ochrona skuteczności bojowej własnych wojsk; ta zasada rozważa zachowanie siły bojowej własnych oddziałów - przez ich ochronę, przez przywracanie do walki rannych żołnierzy i uszkodzonych pojazdów oraz przez wykorzystywanie sprzętu zdobycznego, kiedy staje się dostępny. Z drugiej strony doktryna rosyjska przywiązuje mniejszą niż zachodnia wagę do ochrony siły żywej.

Taktyka amerykańska

W doktrynie armii Stanów Zjednoczonych postuluje się aby pierwszym celem w operacji ofensywnej było zniszczenie systemu obronnego nieprzyjaciela poprzez przełamanie pozycji przedniej i szybkie wdarcie się na tyły. Po osiągnięciu tego celu należy zniszczyć artylerię, broń przeciwlotniczą, punkty dowodzenia oraz system logistyczny. W tym celu armia Stanów Zjednoczonych formułuje 6 fundamentalnych zasad:

Wiedza o polu bitwy: wymaga to pełnego rozpoznania - od znajomości organizacji, możliwości i aktualnego rozmieszczenia sił nieprzyjaciela do informacji o terenie i klimacie.

Uzyskanie przewagi siły bojowej: wymaga to rozpoznania słabych punktów w obronie nieprzyjaciela oraz zgrupowania wojsk pancernych, zmechanizowanych i artyleryjskich w celu stworzenia przewagi w wybranym miejscu - wykorzystując jednocześnie warunki terenowe, maskowanie, dymy, środki walki radioelektronicznej oraz warunki nocne w celu osiągnięcia wymaganej koncentracji.

Przełamanie ognia obronnego nieprzyjaciela: koncentracja sił czyni oddziały własne podatnymi na ogień defensywny bezpośredni i z powietrza; dlatego musi być podjęta akcja w celu jego stłumienia.

Porażenie, zgniecenie i zniszczenie przeciwnika: ataki muszą być przeprowadzane z najwyższą prędkością, z omijaniem w miarę możliwości pozycji obronnych, pozostawiając w tyle wolniejsze jednostki atakując i wykorzystując słabsze punkty w obronie przeciwnika.

Atakowanie tyłów nieprzyjaciela: po przełamaniu przednich pozycji nieprzyjaciela siły pancerne muszą nacierać na jego tyły, aby zniszczyć artylerię, obronę przeciwlotniczą, środki łączności i elementy logistyczne oraz obwody.

Stałe podtrzymywanie natarcia: jednostki towarzyszące; artylerii, obrony przeciwlotniczej, łączności i logistyczne muszą być zdolne do dotrzymania kroku jednostkom manewrującym w przodzie, aby utrzymać przewagę.