Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 229 Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 231 Warning: pg_exec(): Query failed: ERROR: syntax error at end of input LINE 1: ...wiadomosci) as ilosc FROM wiadomosci WHERE id_main_parenta= ^ in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 232 Warning: pg_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 233 Operacje poÅ‚Ä…czonych rodzajów wojsk - Cybernetyczna Gildia Strategów
[rysunek] [rysunek]  
Logo Mapa

  [rysunek]  
Strona g³ówna
Autorzy
O stronie
Regulamin
Pobór
Faq
Stratedzy
  
Aktualno¶ci
Akademia
Taktyka i strategia
Armie ¶wiata
Technika
Zbrojownia
S³ynne postacie
Odznaczenia
Terroryzm
Galeria
Kantyna
Leksykon
Biblioteka
Forum dyskusyjne
Linki
 
     




Copyright © 1997 - 2002
Cybernetyczna Gildia Strategów.

Wszelkie prawa zastrze¿one.
All rights reserved.
Hosting: Dualcore.pl

Sponsor:
Program do po¿yczek

Blog technologiczny

Taktyka i strategia wojenna

Operacje po³aczonych rodzajów wojsk

Autor: Zaq

Wszystkie nowoczesne armie mog± rozwijaæ formacje po³±czonych rodzajów wojsk, z³o¿onych z jednostek pancernych i piechoty zmotoryzowanej. Np. armia brytyjska ma brygady sk³adaj±ce siê z pu³ków pancernych i batalionów piechoty, z których ka¿dy jest samodzieln± jednostk± bojow±, ale istnieje mo¿liwo¶æ b³yskawicznego ich przeformowania w grupê bojow± o sk³adzie : pu³k zmechanizowany, dwie kompanie czo³gów oraz grupa bojowa piechoty.

Oznaczenie formacji i jednostek wojskowych czêsto powoduj± nieporozumienia, poniewa¿ niektóre kraje zachowa³y nazwy tradycyjne. Np. wiêkszo¶æ armii nazywa jednostkê podstawow± batalionem; jest on zazwyczaj dowodzony przez podpu³kownika albo majora i liczy 400 do 600 ludzi. Podczas gdy armia Stanów Zjednoczonych i wiêkszo¶æ maj± bataliony piechoty, czo³gów, artylerii i inne, to armia brytyjska u¿ywa nazwy batalion wy³±cznie w stosunku do piechoty, nazywaj±c jednostki artyleryjskie, pancerne i in¿ynieryjne - pu³kami.

Zgrupowanie kilku batalionów nazywa siê w jednych armiach brygad±, a w innych pu³kiem. Nieporozumienie wyrasta z faktu, ¿e w niektórych armiach, jak w brytyjskiej, brygad± dowodzi genera³ brygady, podczas gdy w innych np. w amerykañskiej, dowódc± jest pu³kownik. W armiach takich, jak francuska czy rosyjska, które u¿ywaj± pu³ku jako formacji taktycznej, jest on dowodzony przez pu³kownika, a dowódcami batalionów s± oficerowie w stopniu majora. Nastêpny szczebel, dywizja, jest prawie niezmiennie dowodzony przez genera³a-majora i jest zazwyczaj najwiêksz± formacj± po³±czonych rodzajów wojsk.

Trzeba pamiêtaæ, ¿e nawet tam, gdzie nazewnictwo i organizacje w ró¿nych armiach wydaj± siê na pozór podobne, mog± kryæ siê pod nimi bardzo znaczne ró¿nice w liczebno¶ci armii i sprzêtu a zatem w potencjale bojowym. Np. dywizja armii rosyjskiej jest nieco mniejsza od ciê¿kiej dywizji armii Stanów Zjednoczonych.

Artyleria

Znaczenie jednostek artylerii jako broni taktycznej datuje siê od lat 60tych, kiedy to dzia³a samobie¿ne u³atwi³y szybsze przemieszczanie, a wiêksza dono¶no¶æ i kaliber wzmocni³y skuteczno¶æ ognia. Jedn± ze szczególnych zalet artylerii jest jej elastyczno¶æ taktyczna, która umo¿liwia ruchomo¶æ ognia i jego koncentracje w pe³nym zakresie, na jaki pozwala system dowodzenia i ³±czno¶ci. Tote¿ wszystkie armie ¶wiata w³±czaj± jednostkê artylerii do swojej brygady albo jednostki równowa¿nej, zazwyczaj w postaci pu³ków albo jednostki równowa¿nej, zazwyczaj w postaci pu³ków albo batalionów samobie¿nych dzia³ 155 mm. Dalsze oddzia³y artyleryjskie - ciê¿kie armaty, wyrzutnie rakiet i taktyczne jednostki kierowane - s± utrzymywane na szczeblu dywizji, korpusu i armii lub frontu, gdzie mog± byæ u¿yte pod kontrola naczelnego dowództwa.

Wojska in¿ynieryjne

Truizmem jest twierdzenie, ¿e nigdy nie ma do¶æ saperów. Mobilno¶æ, wynikaj±ca z mechanizacji, zale¿y od przygotowania in¿ynieryjnego i naprawy dróg, a zw³aszcza od budowy mostów i usuwania przeszkód. Do tego renesans min stworzy³ dalsze zapotrzebowanie na saperów do ich rozbrajania.

Lotnictwo

Jeste¶my ¶wiadkami fenomenalnego wzrostu zastosowania ¶mig³owców w walkach l±dowych. ¦mig³owce w³±czy³y siê do wojny na ladzie, dodaj±c do swoich tradycyjnych ju¿ zadañ : ³±czno¶ci, rozpoznania i transportu: now±, niezmiennie wa¿n±, zdolno¶æ - zwalczania wojsk pancernych. W rezultacie trzeba przeznaczyæ potê¿ne ¶rodki na zwalczanie ¶mig³owców przeciwpancernych. Poniewa¿ najlepsz± broni± do wyszukiwania, atakowania i niszczenia ¶mig³owców jest, ogólnie rzecz bior±c, inny ¶mig³owiec, wiêkszo¶æ armii ma jednostki lotnicze w swoich brygadach frontowych jako integralne czê¶ci sk³adowe albo przydzielone do bezpo¶redniego wsparcia okre¶lonych operacji militarnych.

Doktryna armii USA

Obecna doktryna operacyjna armii Stanów Zjednoczonych, powsta³a w roku 1982 i bazuje na koncepcji Air Land Battle 2000, jest znacznie agresywniejsza od doktryn wcze¶niejszych i szuka szansy w jak najwcze¶niejszym odebraniu inicjatywy agresorowi. Doktryna ta opiera siê na 4 dogmatach :

Inicjatywa : nieprzyjaciel powinien byæ stron± reaguj±c± na si³y Stanów Zjednoczonych, a nie odwrotnie.

G³êboko¶æ : to koncepcja trójwymiarowa, której elementami zasadniczymi s± czas, dystans i u¿yte zasoby.

Zwinno¶æ : zdolno¶æ dzia³ania i przeciwdzia³ania szybciej, ni¿ nieprzyjaciel.

Synchronizacja : wymaga koordynacji z jednostkami wy¿szego i ni¿szego szczebla, innymi si³ami oraz sojusznikami.

Na szczeblu operacyjnym doktryna wymaga trójpoziomowego widzenia pola bitwy z 3 równoleg³ymi, nierozerwalnie zwi±zanymi i jednakowo wa¿nymi polami bitwy, zwanymi g³êbokim, otaczaj±cym i ty³owym. Walka w g³êbi obejmuje opó¼nienie, przerwanie albo, najlepiej, zniszczenie drugiego, trzeciego i dalszych rzutów nieprzyjaciela. Poniewa¿ jest to ognisko systemów dowodzenia, kierowania i ³±czno¶ci zw³aszcza w relacji do kwater g³ównych s³u¿b po³±czonych i sojuszników, wiec kluczowym szczeblem walki w g³êbi jest korpus, chocia¿ dywizja i brygada te¿ mog± toczyæ walkê w g³êbi ugrupowania nieprzyjaciela.

Fundamentalne dla operacji ofensywnych armii USA jest 5 cech charakterystycznych, mianowicie koncentracja, zaskoczenie, szybko¶æ, elastyczno¶æ i zuchwa³o¶æ. Pierwsze 4 zasady s± zrozumia³e same przez siê, natomiast pi±ta jest widziana jako wymóg równowagi miedzy usprawiedliwionym ryzykiem taktycznym, a hazardem na polu walki.

Nowa doktryna wymaga tak¿e zmiany w stylu obrony i zdaje siê uwypuklaæ obronê agresywn±, nie precyzuj±c, czym to siê faktycznie ró¿ni od wcze¶niejszych zasad prowadzenia walki. Celem jest powstrzymanie postêpów nieprzyjaciela i zmuszenie go do rozwiniêcia tam, gdzie napotka kontratak, prawdopodobnie ze strony wyznaczonych rezerw, które mog± stanowiæ do 1/3 si³.

Doktryna armii rosyjskiej

Rosyjska doktryna taktyczna przewiduje wysokie tempo operacji, co w zasadzie oznacza b³yskawiczne osi±gniecie celów walki, wymaga 40 do 50 km postêpu dziennego w operacjach konwencjonalnych. Nastaje te¿ na ci±g³o¶æ ataku wykorzystuj±cego taktykê rzutów, które nie maj± bezpo¶redniego odpowiednika zachodniego. Obronie po¶wiêca siê niewiele uwagi. Nie jest ona nigdy praktykowana na szczeblu powy¿ej dywizji, a nawet na ni¿szych szczeblach jest traktowana jako chwilowy wybieg stosowany przez jednostki, które robi± krótkie przerwy w postêpie do przodu, albo zosta³y przej¶ciowo zatrzymane przez nieprzyjaciela.

Rosyjskie formacje szturmowe s± zazwyczaj zorganizowane w 3 ugrupowania, zwane pierwszym rzutem, drugim rzutem i rezerw±. Pierwszy rzut obejmuje g³ówne elementy wojska, od jednej do dwóch trzecich jego ca³ej si³y, oraz wiêkszo¶æ czo³gów i artylerii. Drugi rzut ma najwa¿niejsze zadanie - zadanie utrzymania tempa ataku, zw³aszcza na g³ównej osi ataku, jakie ma pierwszy rzut. Alternatywnie, je¿eli atak pierwszego rzutu jest udany, drugi rzut mo¿e byæ u¿ywany do dalszego posuwania siê do przodu po g³ównej osi, albo w nowym kierunku.

Aby osi±gn±æ tempo dzia³añ i wymagane postêpy dzienne, rosyjskie jednostki taktyczne k³ad± nacisk na szybkie ataki, zw³aszcza z linii marszu, b³yskawiczne pokonywanie przeszkód, u¿ywanie oddzia³ów transportowych przez ¶mig³owce albo wojsk spadochronowych na czele jednostek przednich i poruszanie siê zarówno w dzieñ jak i w nocy. Wymaga to ¶cis³ego i wszechstronnego wspó³dzia³ania , a dyscyplina ruchów jest bardzo ostra, bêd±c ¶cisle nadzorowan± przez s³u¿bê ruchu, która jest odpowiednikiem zachodniej policji wojskowej - ¿andarmerii.