Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 229 Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 231 Warning: pg_exec(): Query failed: ERROR: syntax error at end of input LINE 1: ...wiadomosci) as ilosc FROM wiadomosci WHERE id_main_parenta= ^ in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 232 Warning: pg_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 233 Walter Model (1891-1945) - Cybernetyczna Gildia Strategów
[rysunek] [rysunek]  
Logo Mapa

  [rysunek]  
Strona główna
Autorzy
O stronie
Regulamin
Pobór
Faq
Stratedzy
  
Aktualności
Akademia
Taktyka i strategia
Armie świata
Technika
Zbrojownia
Słynne postacie
Odznaczenia
Terroryzm
Galeria
Kantyna
Leksykon
Biblioteka
Forum dyskusyjne
Linki
 
     
Copyright © 1997 - 2002
Cybernetyczna Gildia Strategów.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
All rights reserved.
Hosting: Dualcore.pl

Sponsor:
Program do pożyczek

Blog technologiczny

Słynne postacie

Walter Model (1891-1945)

Autor: Welen

Walter Model (1891-1945) feldmarszałek i jeden z ulubionych dowódców Hitlera urodził sie 24 stycznia 1891 w Genthin koło Magdebruga w rodzinie nauczyciela muzyki. Żołnierz zawodowy pełnił wiele funkcji dowódczych, sztabowych i adiutanckich podczas I wojny światowej, a w 1919 wstąpił do Reichswehry. Jako lojalny nazista w 1935 objął kierownictwo wydziału technicznego w sztabie generalnym wojsk lądowych.

Trzy lata później doszedł do stopnia generała majora. Podczas inwazji na Polskę dowodził 4 Korpusem Armii, a w kampanii francuskiej był szefem sztabu 16 Armii. W 1940 promowany do stopnia generała porucznika, w październiku 1941 na generała wojsk pancernych, a w lutym 1942 na generała pułkownika i odznaczony Krzyżem Rycerskim Żelaznego Krzyża z Liśćmi Dębowymi. Z wileką energią i rozmachem dowodził 3 Dywizją pancerną a potem 9 Armią podczas operacji "Barbarossa".

Brawurowy rajd doprowadził go do bram Moskwy. Z kolei kiedy dowodził Grupą Armii "Północ" a później w 1944 Grupą Armii "Południe" a w czerwcu tego samego roku po awansie na feldmarszałka został przesunięty do Grupy Armii "Środek" z zadaniem powstrzymania letniej ofensywy radzieckiej. Zdolność do łagodzenia konfliktów zyskała mu przydomek "strażaka Fuhrera". Jego mieszczańskie pochodzenie, energia i brak konserwatyzmu podobały się Hitlerowi, który doceniał także jego rzeczowy, bezpośredni sposób bycia.

Model potrafił nie tylko przeciwstawić się Hitlerowi i odpierać jego zarzuty, ale także omijać jego rozkazy kiedy wymagała tego sytuacja militarna. Jego lojalność wobec Hitlera nigdy nie była jednak kwestionowana i po upadku zamachu lipcowego w 1944 z ostał 17 sierpnia mianowany naczelnym dowódcą Armii "Zachód" w miejsce von Klugego. Model odparł inwazję pod Arnhem i dowodził ofensywą w Ardenach niezwykle sprawnie wykorzystując szczupłe środki. W kwietniu 1945 jego 4 Grupa Armii składająca się z 15 i 5 Armii pancernej została okrążona w Zagłębiu Ruhry. Przez osiemnaście dni skutecznie bronił się przed przeważającymi siłami amerykańskimi zanim został zmuszony do poddania ponad trzystutysięcznych wojsk niemieckich.

21 kwietnia 1945 Model zastrzelił się pośród zgliszcz Zgłębia Ruhry , chcąc uniknąć wzięcia do niewoli przez aliantów.