Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 229 Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 231 Warning: pg_exec(): Query failed: ERROR: syntax error at end of input LINE 1: ...wiadomosci) as ilosc FROM wiadomosci WHERE id_main_parenta= ^ in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 232 Warning: pg_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 233 Joseph Goebbels (1894-1945) - Cybernetyczna Gildia Strategów
[rysunek] [rysunek]  
Logo Mapa

  [rysunek]  
Strona główna
Autorzy
O stronie
Regulamin
Pobór
Faq
Stratedzy
  
Aktualności
Akademia
Taktyka i strategia
Armie świata
Technika
Zbrojownia
Słynne postacie
Odznaczenia
Terroryzm
Galeria
Kantyna
Leksykon
Biblioteka
Forum dyskusyjne
Linki
 
     




Copyright © 1997 - 2002
Cybernetyczna Gildia Strategów.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
All rights reserved.
Hosting: Dualcore.pl

Sponsor:
Program do pożyczek

Blog technologiczny

Słynne postacie

Joseph Goebbels (1894-1945)

Autor: Kołek

Urodził się 29 października 1894 r. w małym nadreńskim miasteczku Rheydt. Fizycznie upośledzony chorobą szpiku kości chromał na jedną nogę. Był z tego powodu dzieckiem samotnym, przesadnie uwielbianym i chronionym. Kalectwo pozbawiło go doświadczeń I wojny, które wydawało się niezbędne w NSDAP, kręgu męskich wartości, gdzie liczą się siła i hart ciała. Wstydził się swego kalectwa i tłumaczył je ranami wojennymi!



Biedny student, chybiony literat

Ukończył katolicką szkołę parafialną, a następnie gimnazjum w Rheydt. To właśnie katolickie stypendium pozwoliło mu uczęszczać na uniwersytet, a właściwie na osiem uniwersytetów: w Bonn, we Freiburgu, Wurzburgu, Kolinii, Frankfurcie, Monachium i Berlinie! Jako student żywił skrytą nadzieję zostania pisarzem. Wszystkie jego próby pisarskie zakończyły się niepowodzeniem. Przeświadczony o jakowymś żydowskim spisku, zapałał gwałtownym antysemityzmem. To uczucie nie opuści go nigdy.

Spotkanie z "Mesjaszem Niemiec"

Kamieniem milowym w życiu Goebbelsa jest spotkanie z Hitlerem w czerwcu 1922 r. w Monachium. Pisze do niego płomienny list: ,,Jak jasna gwiazda, która wschodzi, stanąłeś, Panie, przed naszymi odurzonymi oczyma, dokonałeś cudów, aby rozproszyć otaczające nas ciemności i sceptycyzm; dałeś nam wiarę...'' W samej doktrynie narodowo-socjalistycznej pociąga go na początku raczej właśnie socjalizm, a nawet wręcz społeczny radykalizm Georga Strassera. Według Goebbelsa Partia powinna oprzeć się na proletariacie. Posuwa się wręcz do stwierdzenia: ,,lepiej dopełnić naszych dni w bolszewiźmie niż pod jarzmem kapitału''. W polityce Adolfa Hitlera brzmi to jak straszliwa herezja. Fuhrer wpada w gniew. Tymczasem z trybuny w Hanowerze Goebbels rzuca: ,,Żądam, aby drobnomieszczanin Adolf Hitler został wydalony z Partii!''...

Wezwany karnie do Monachium Goebbels kapituluje, jakby na nowo oczarowany przez Hitlera: ,,Hitler mówił przez trzy godziny... Tak jasno, tak błyskotliwie... Kocham go...''. W artykule opublikowanym w ,,Volkischer Beobachter'' publicznie zrywa z Georgiem Strasserem i definitywnie przyłącza się do Hitlera, który rozpoznał jego nieprzeciętny talent i pragnie użyć go dla dobra swej Partii. W 1926 r. staje na czele okręgu berlińskiego NSDAP. Jego zadaniem jest przekształcić garstkę warchołów, jakimi są w większości agresywni członkowie S.A. w zdyscyplinowaną siłę wykonawczą hitleryzmu. ,,Szlachetni'' członkowie SA! W nowym świecie, pod batutą upośledzonego doktora macie stać się elitą, rdzeniem hegemonii ,,rasy panów''! Zapewnić władzę pełznącym ku niej rzezimieszkowi! To się nazywa propaganda!

Pozyskać Berlin

Dr Goebbels przystępuje do dzieła z niebywałym talentem. Nie cofnie się przed żadnym kłamstwem, żadną manipulacją. Najbardziej teatralne efekty będą najskuteczniejsze. Pod jego kierownictwem organizacja rozrośnie się do nieoczekiwanych rozmiarów i jemu NSDAP zawdzięcza swój triumf w 1933 e.. W dowód uznania jest awansowany na stanowisko ministra informacji i propagandy III Rzeszy. Teraz dopiero może on rozwinąć swe teorie na skalę narodową, używając radia i prasy według swych zachcianek. Organizuje w ten sposób bojkot żydowskich sklepów, publiczne palenie ,,zdegenerowanej'' literatury, inscenizuje pożar Reichstagu i pogrom zwany ,,nocą kryształową''...

Pasje i paradoksy

Mały doktor uwielbia kobiety i luksus. Często dezerteruje z rodzinnego ogniska, organizuje libacje na pokładzie swego jachtu zacumowanego w Wenecji lub uwodził młode aktorki w swch licznych ,,kawalerskich'' willach. Jest żądny przyjemności niczym człowiek renesansu, lecz wir rozrywek nie przesłania jego trzeźwej i wyrachowanej wizji rzeczywistości.

Już zimą 1941/42 r. zdaje sobie sprawę z pogarszającej się sytuacji. Przeciwny napaści na ZSRR, ze zdwojoną energią będzie jednak nadal ,,fanatyzować'' naród. Każde spotkanie z Hitlerem, którego wielbi, napełnia go nową energią i dodaje mu wiary. Paradoksem Goebbelsa jest właśnie koegzystencja praktycznej inteligencji i świadomości z niezłomną, fanatyczną wiarą w swego Fuhrera.

Totalna wojna, totalne ofiary

Jesienią 1944 roku staje się dodatkowo pełnomocnikiem Rzeszy do spraw totalnej mobilizacji. W obliczu nieuchronnej klęski będzie kłamać w żywe oczy narodowi, wciąż powtarzając, że zwycięstwo jest bliskie. Komisarz obrony Berlina zostaje mianowany 30 IV 1945 przez Hitlera Kanclerzem Rzeszy. Piastuje to stanowisko tylko kilkanaście godzin. Na rozkaz rodziców 1 V 1945 r. sześciorgu dzieciom Goebbels wstrzyknięto truciznę. On sam wydał rozkaz zastrzelenia swej żony i jego samego. Podobno przed samą śmiercią prowadził tajne rokowania z Rosjanami w celu potajemnego opuszczenia Berlina wraz z rodziną.