Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 229 Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 231 Warning: pg_exec(): Query failed: ERROR: syntax error at end of input LINE 1: ...wiadomosci) as ilosc FROM wiadomosci WHERE id_main_parenta= ^ in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 232 Warning: pg_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 233 Otto Skorzeny (1908-1975) - Cybernetyczna Gildia Strategów
[rysunek] [rysunek]  
Logo Mapa

  [rysunek]  
Strona główna
Autorzy
O stronie
Regulamin
Pobór
Faq
Stratedzy
  
Aktualności
Akademia
Taktyka i strategia
Armie świata
Technika
Zbrojownia
Słynne postacie
Odznaczenia
Terroryzm
Galeria
Kantyna
Leksykon
Biblioteka
Forum dyskusyjne
Linki
 
     
Copyright © 1997 - 2002
Cybernetyczna Gildia Strategów.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
All rights reserved.
Hosting: Dualcore.pl

Sponsor:
Program do pożyczek

Blog technologiczny

Słynne postacie

Otto Skorzeny (1908-1975)

Autor: Public_enemy

Urodził się 12 czerwca 1908 w Wiedniu w rodzinie średnio zamożnego przedsiębiorcy. Ukończył studia inżynieryjne w Wyższej Szkole Technicznej. W roku 1932 zafascynowała go ideologia narodowosocjalistyczna .Nie zmienił on swoich poglądów nawet po wojnie gdy ujawniono zbrodnie reżimu Hitlera. W 1938 roku w czasie Anschlussu Austrii Skorzeny brał udział w akcją przejęcia kontroli nad siedzibą prezydenta Austrii Wilhelma Miklasa. Po wybuchu wojny wstąpił do Waffen-SS .W maju i czerwcu 1940 roku jako podoficer pułku artylerii "SS-Verfugungsdivision" uczestniczył w walkach w Holandii, Belgii i Francji. W kwietni roku 1941 w dywizji "Das Reich" walczył w Jugosławii. W tym czsie szybko dwukrotni awansował do stopnia SS- Obersturmfuhrer (porucznik). Od czerwca 1941 do 1942 r. służył na froncie wschodnim. Wiosną 1943 roku otrzymał przydział do zapasowego batalionu dywizji "Leibstandarte SS Adolf Hitler" stacjonującego w Berlinie.

To przeniesieni było przełomem w jego karierze. Został awansowany do stopnia SS-Hauptsturmfuhrera (kapitana). Po aresztowaniu Duce we Włoszech (25 lipca 1943) dostał rozkaz uwolnieni dyktatora. Do tego zadania wybrał go sam Adolf Hitler. Operacja nosiła kryptonim "Eiche"(Dąb). Po akcji w Gran Sasso Skorzeny zostaje uhonorowany Krzyżem Rycerskim do Krzyża Żelaznego i został awansowany do stopnia SS-Sturmbannfuhrer (major). W propagandzie niemieckiej wykreowała go na kolejnego bohatera wojenego.

Kolejne dwie operacje okazały się nieudane lub odwołane a były to
1) Operacja Weitsprung (Długi skok) w której planowano zabicie F. Roosevelta, W. Churchilla i J. Stalnia w Teheranie. Operacje odwołano z powodu działalności kontrwywiadowczej i problemów natury logistycznej.
2) Operacja Der Wolf belt ("Wilk wyje") w której planowano aresztowanie marszałka Petaina. Sytuacja wyjaśniła się po myśli Hitlera i akcje odwołano.

Wiosną 1944 roku Skorzeny udał się do Jugosławii aby pojmać marszałka Tite. Dowiedział się gdzie znajduje się jego lokalizacja, ale nie potrafił skordynowac akcji z lokalnym dowóctwem niemieckiej armii. Major Skorzeny w końcu 1944 roku dostał od Hitlera zadanie opanowania wzgórza zamkowego w Budapeszcie i uniemożliwienie rokowań pokojowych miedzy Węgrami i aliantami . Akcje o kryptonimie "Panzerfaust" rozpoczęła się 16 października. Działając z zaskoczenia i wykorzystując nie zdecydowanie Węgierskich żołnierzy zajmą w kilka godzin zamek z minimalnymi stratami. 17 października admirała Horthyego internowano. Władze przejął hrabia Ferenc Szalasi który zerwał rokowania. Skorzeny został uhonorowany Złotym Krzyżem i awansowany do stopnia SS-Obersturmbannfuhrera (podpułkownika).

Wielką role odegrał Skorzeny w kontrofensywie w Ardenach. Specjalną role spełniała 150 Brygada Pancerna dowodzona przez niego. W jej skład wchodziło 3000 żołnierzy w brytyjskich i amerykańskich mundurach. Zadaniem ich było siać zamęt w szeregach wroga i zajęcie trzy ważne mosty na Mozie .

20 maja 1945 roku Skorzeny podał się żołnierzom amerykańskim w rejonie Salzburga. Dwa lata później sadzono go jako przestępcę wojennego. 9 września uwolniony od wszystkich zarzutów. Aresztowany przez Niemców ale uciekł i przedostał się do Hiszpanii. W 1951 otworzył firme eksportowo- importową w Madrycie. Napisał książkę z wspomnieniami. Zmarł 5 lipca 1975 roku.