Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 229 Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 231 Warning: pg_exec(): Query failed: ERROR: syntax error at end of input LINE 1: ...wiadomosci) as ilosc FROM wiadomosci WHERE id_main_parenta= ^ in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 232 Warning: pg_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 233 Isoroku Yamammoto (1884-1943) - Cybernetyczna Gildia Strategów
[rysunek] [rysunek]  
Logo Mapa

  [rysunek]  
Strona główna
Autorzy
O stronie
Regulamin
Pobór
Faq
Stratedzy
  
Aktualności
Akademia
Taktyka i strategia
Armie świata
Technika
Zbrojownia
Słynne postacie
Odznaczenia
Terroryzm
Galeria
Kantyna
Leksykon
Biblioteka
Forum dyskusyjne
Linki
 
     
Copyright © 1997 - 2002
Cybernetyczna Gildia Strategów.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
All rights reserved.
Hosting: Dualcore.pl

Sponsor:
Program do pożyczek

Blog technologiczny

Słynne postacie

Isoroku Yamammoto (1884-1943)

Autor: Welen

Isoroku Yamammoto (1884-1943) urodził się w Nagaoka jako syn Teikichi Takano. Ponieważ wcześnie został osierocony, adoptowała go rodzina Yamamoto dając mu zarazem swe nazwisko.

Gdy miał 17 lat wstąpił do Akademii Morskiej w Yetajuma. Ledwie zdążył ukończyć studia, gdy wybuchła wojna rosyjsko-japońska. Chrzest bojowy przeszedł podczas bitwy pod Tsushima 27 maja 1905. Stracił wtedy dwa palce lewej ręki. W latach 1907-1908 uczęszczał na kursy Szkoły Torped, potem uzyskał stopień porucznika okrętu. Po dalszych studiach w Wyższej Szkole Marynarki w 1914 roku przez cały rok- 1916- służył w sztabie generalnym japońskiej II Floty Morskiej, potem został przydzielony do II wydziału Biura Spraw Wojskowych.

W 1919 wyjechał do USA na dwa lata by studiować na uniwersytecie Harvarda. Powrócił do Japonii, ale w 1925 ponownie znalazł się w USA tym razem jako attache do spraw marynarki wojennej. W 1929 uczestniczył w konferencji morskiej w Londynie. Promocję na kontradmirała otrzymał w 1930 roku. W 1934 roku powierzono mu misję delegata na drugą konferencję rozbrojeniową w Londynie. Na próżno zabiegał na niej o prawo do posiadani przez Japonię floty równej flocie USA. W 1936 pełnił jednocześnie funkcję wiceadmirała marynarki oraz szefa sztabu lotnictwa. Jego antyamerykańskie nastawienie sprawiło że dążył usilnie do rozwoju militarnego Japonii. Zobowiązał swych ludzi do intensywnych ćwiczeń i kładł szczególny nacisk na tworzenie nowych jednostek oraz konstrukcję nowego materiału wojennego, szczególnie lotniskowców, które jak przewidywał mogły odegrać decydującą rolę w przypadku zbrojnego konfliktu Japonii z USA.

Kiedy w Europie rozpoczęła się II wojna światowa, Yamamoto otrzymał nominację na głównego komendanta japońskiej floty morskiej. Promowany w 1941 na stopień admirała przygotował i kierował atakiem na Peral Harbor. Potem prowadził operacje na Pacyfiku i powodował cięzkie straty sił aliantów. 4 czerwca 1942 dowodził osobiście bitwą pod Midway, ale zaskoczony silnym oporem amerykanów i straciwszy 4 lotniskowce wydał rozkaz wycofania się.

Zginął 17 kwietnia 1943 roku podczas bitwy rozgrywającej się wokół wysp Salomona, kiedy Amerykanie dowiedziawszy się o jego przybyciu na wyspę Bougainville, strącili samolot którym leciał.

W pamieci swych rodaków zapisał się jako silna osobowość i jeden z największych dowódców marynarki który nie tylko z nikłej floty uczynił istotne narzędzie walki, ale również kładł nacisk na rozwój lotnictwa nie umniejszając roli marynarki liniowej. Jego imię pozostaje na stałe związane z atakiem na Pearl Harbor i z planem operacyjnym na Midway. W jego koncepcji te dwie inicjatywy miały doprowadzić do zniszczenia floty amerykańskiej na Pacyfiku i do zawarcia oddzielnego pokoju USA z Japonią. Mimo to jest uważany za lepszego organizatora niż stratega. Do historii przeszły jego wielokrotne ostrzeżenia, kiedy rząd japoński podejmował decyzje o stawieniu czoła siłom USA gdy jego zdaniem Japonia nie dysponowała środkami do prowadzenia wojny na taką skalę i podążała ku nieuchronnej katastrofie.