Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 229 Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 231 Warning: pg_exec(): Query failed: ERROR: syntax error at end of input LINE 1: ...wiadomosci) as ilosc FROM wiadomosci WHERE id_main_parenta= ^ in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 232 Warning: pg_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 233 Gerd von Rundstedt - Cybernetyczna Gildia Strategów
[rysunek] [rysunek]  
Logo Mapa

  [rysunek]  
Strona główna
Autorzy
O stronie
Regulamin
Pobór
Faq
Stratedzy
  
Aktualności
Akademia
Taktyka i strategia
Armie świata
Technika
Zbrojownia
Słynne postacie
Odznaczenia
Terroryzm
Galeria
Kantyna
Leksykon
Biblioteka
Forum dyskusyjne
Linki
 
     
Copyright © 1997 - 2002
Cybernetyczna Gildia Strategów.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
All rights reserved.
Hosting: Dualcore.pl

Sponsor:
Program do pożyczek

Blog technologiczny

Słynne postacie

Gerd von Rundstedt

Autor: Welen

Gerd von Rundstedt feldmarszałek i naczelny dowódca frontu zachodniego w latach 1942-45 urodził się 12 grudnia 1875 w Aschersleben. Od 1893 oficer pruskiej piechoty, podczas I wojny światowej służył w sztabie generalnym w Turcji i Francji. Po wojnie w Reichsweherze szybko awansował w 1927 otrzymał stopień generała majora, w marcu 1929 generała porucznika. Trzy lata póxniej mianowany dowódcą berlińskiego okręgu wojskowego. W październiku 1938 został generałem piechoty. Dowodził grupą armii podczas zajęcia Sudetów, w październiku 1938 zdymisjonowany, lecz latem 1939 powrócił do służby czynnej. Brał udział w kampanii polskiej i francuskiej, we wrześniu 1939 otrzymał Krzyż Rycerski żelaznego krzyża.

Jako dowódca Grupy Armii "Południe" okrążył główne siły polskie , uniemożliwiając im odwrót za Wisłę. W maju i czerwcu 1940 dowodził Grupą Armii A podczas inwazji na Francję, Belgię i Holandię. Poprowadził pancerną ofensywę prze Ardeny, biorąc w okrążenie wojska alianckie. Hitler rozkazał mu zatrzymanie się pod Dunkierką, co umożliwiło brytyjskim oddziałom ekspedycyjnym, którym groziło unicestwienie, ucieczkę przez port i plażę w Dunkierce.

W nagrodę za swe zasługi w lipcu 1940 został mianowany feldmarszałkiem i miał kierować znaczną częścią wojsk podczas inwazji na Anglię do której jednak nie doszło. Po ataku niemieckim na ZSRR przeniesiony na front wschodni gdzie od czerwca 1941 kierował Grupą Armii "Południe" (na Ukrainie). Jego wojska błyskawicznie zajęły Krym i zagłębie Donieckie podchodząc pod sam Rostów nad Donem. W listopadzie 1941 po taktycznym odwrocie spod Rostowa (podjętym wbrew rozkazom Hitlera) von Rundstedt utracił dowództwo, zastąpił go von Reichenau.

Od 1942 naczelny dowódca frontu zachodniego gdzie kierował przygotowaniami do odparcia inwazji. Funkcję tę pełni do marca 1945 z wyjątkiem dwóch krótkich okresów kiedy został odwołany. Plan obronny von Rundstedta oparty na szybkim przemieszczaniu wojsk był strategicznie rozsądny lecz w ostateczności nie zdołał zapobiec lądowaniu aliantów w Normandii.

2 lipca 1944 von Rundstedt został tymczasowo odsunięty od dowodzenia lecz mimo to przewodniczył sądowi honorowemu który wydalił z armii generałów uczstniczących w zamachu na życie Hitlera. Sam odmówił przystąpienia do spisku lecz był o nim poinformowany. Von Rundstedt ponownie objął dowództwo i w połowie września 1944 zdołał zatrzymać ofensywę aliancką. Irracjonalne rozkazy Hitlera coraz bardziej krępowały jego działania. Podjęta w grudniu 1944 ofensywa niemiecka w Ardenach nie zdołała odwrócić losów wojny a Rundstedt znalazł się w niewoli brytyjskiej. Wyniosły arystokratyczny von Rundstedt wybitny generał i wyznawca staroświeckiego pruskiego etosu wojskowego miał zostać postawiony przed brytyjskim sądem za wydanie 21 czerwca 1942 nielegalnego rozkazu przekazania do gestapo wziętych do niewoli komandosów brytyjskich. Do procesu jednak nie doszło ze względu na stan zdrowia von Rundstedta. Nie zbadano również jego udziału w masowej zagładzie Żydów w okresie od lica do grudnia 1941 kiedy dowodził Grupą Armii "Południe" w ZSSR. Zmarł 24 lutego 1953 w Hanowerze.