Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 229 Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 231 Warning: pg_exec(): Query failed: ERROR: syntax error at end of input LINE 1: ...wiadomosci) as ilosc FROM wiadomosci WHERE id_main_parenta= ^ in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 232 Warning: pg_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 233 Walter von Reichenau - Cybernetyczna Gildia Strategów
[rysunek] [rysunek]  
Logo Mapa

  [rysunek]  
Strona główna
Autorzy
O stronie
Regulamin
Pobór
Faq
Stratedzy
  
Aktualności
Akademia
Taktyka i strategia
Armie świata
Technika
Zbrojownia
Słynne postacie
Odznaczenia
Terroryzm
Galeria
Kantyna
Leksykon
Biblioteka
Forum dyskusyjne
Linki
 
     
Copyright © 1997 - 2002
Cybernetyczna Gildia Strategów.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
All rights reserved.
Hosting: Dualcore.pl

Sponsor:
Program do pożyczek

Blog technologiczny

Słynne postacie

Walter von Reichenau

Autor: Welen

Walter von Reichenau najbardziej upolityczniony z hitlerowskich dowódców wojskowych, urodził się 8 października 1884 w Karlsruhe. Żołnierz zawodowy, w 1903 wstąpił do armii cesarskiej, został oficerem pruskiej artylerii, podczas I wojny światowej służył w sztabie generalnym. Później związany z Reichswehrą, doszedł do stopnia generała majora i funkcji szefa urzędu zaopatrzenia armii. W okresie Republiki Weimarskiej stał na czele kancelarii Reichswehry. Od 1933 szef sztabu i osobisty doradca ministra wojny generała Blomberga. Chłodny, stanowczy, makiaweliczny von Reichenau uważał narodowych socjalistów za niezbędne narzędzie walki przeciw marksistom i zamierzał wykorzystać ich rewolucyjny zapał dla celów własnej kariery i interesów armii. Ten wyrachowany cynik i oportunista stanowił archetyp nowoczesnego, technicznie wyszkolonego oficera, który odrzucił feudalne uprzedzenia swej kasty i dostrzegł w narodowym socjaliźmie ruch masowy, który można wykorzystać do wzmocnienia Reichswehry, jeżeli zostanie w odpowiednim momencie poskromiony.

Po roku 1933 von Reichenau był czołową postacią w kręgach politycznych armii. W sierpniu 1934 roku zademnostrował swe bezwarunkowe poaprcie dla Hitlera, kiedy wraz z von Blombergiem nakłonił swych kolegów oficerów do złożenia przysięgi na wierność "Fuhrerowi Rzeszy Niemieckiej" i "Naczelnemu Dowódcy Wehrmachtu". Postanowiwszy ukrócić rewolucyjne pretensje SA jako rywala Wehrmachtu, w lutym 1933 i ponownie w maju 1934 von Reichenau wynegocjował z Himmlerem i SS umowę, która utorowała drogę do "nocy długich noży" w czerwcu 1934.

Von Reichenau i von Blomberg stali za świadomą decyzją polityczną wstrzymania się od interwencji wojskowej podczas fali terroru, który doprowadził do likwidacji w III Rzeszy resztek demokracji. Armia, zadeklarował von Reichenau, nie udzieli pomocy prześladowanym przez reżim i jego politycznym przeciwnikom. 10 stycznia 1935 mianowany generałem artylerii i dowódcą 7 Korpusu Armii w Monachium. Zaaprobował szkolenie SS jako formacji militarnej. Mimo że wcześniej uchodził za kanapowego generała bez doświadczenia na polu walki, jego lojalność polityczna została nagrodzona i w 1938 objął dowództwo IV Grupy Armii w Lipsku, a po wybuchu wojny 10 Armii.

Chociaż prywatnie był pesymistą co do możliwości zwycięstwa nad mocarstwami zachodnimi, z którymi pragną pokoju, publicznie popierał plany wojenne Hitlera. Po zajęciu Francji otrzymał stopień feldmarszałka. Podczas iwazji na ZSSR von Reichenau dowodził 6 Armią, a 30 listopada 1941 zastąpił generała Rundstedta na stanowisku dowódcy Grupy Armii "Południe". Po odrażającej masakrze Żydów we wrześniu 1941 w Kijowie von Reichenau w osławionym rozkazie z 10 października 1941 podkreślił "konieczność surowej, lecz sprawiedliwej zemsty na żydowskich podludziach".

W opinii feldmarszałka von Reichenau żołnierz niemiecki na Wschodzie był nosicielem "nieubłaganej idei rasowej" która wykraczała poza wszelkie uznawane do tej pory kodeksy honorowe. Zaskarbił sobie wdzięczność ludobójczych Einsatzgruppen, odpowiedzialnych za masakry Żydów na okupowanych terytoriach radzieckich, zapewniwszy im współpracę Wehrmachtu. Von Reichenau nie doczekał czasów, kiedy jego rozkazy wydały owoce - 17 stycznia 1942 zmarł na udar.