Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 229 Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 231 Warning: pg_exec(): Query failed: ERROR: syntax error at end of input LINE 1: ...wiadomosci) as ilosc FROM wiadomosci WHERE id_main_parenta= ^ in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 232 Warning: pg_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 233 Bernard Law Montgomery (1887 - 1976) - Cybernetyczna Gildia Strategów
[rysunek] [rysunek]  
Logo Mapa

  [rysunek]  
Strona główna
Autorzy
O stronie
Regulamin
Pobór
Faq
Stratedzy
  
Aktualności
Akademia
Taktyka i strategia
Armie świata
Technika
Zbrojownia
Słynne postacie
Odznaczenia
Terroryzm
Galeria
Kantyna
Leksykon
Biblioteka
Forum dyskusyjne
Linki
 
     
Copyright © 1997 - 2002
Cybernetyczna Gildia Strategów.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
All rights reserved.
Hosting: Dualcore.pl

Sponsor:
Program do pożyczek

Blog technologiczny

Słynne postacie

Bernard Law Montgomery (1887 - 1976)

Autor: Kołek

Pochodził ze średniozamożnej rodziny: ojciec był pastorem, potem biskupem w Tasmanii. Z natury zbuntowany przeciw ograniczeniom, ciągle popadał w konflikt z matką i wcześnie ujawnił swą niezależność. Szkołę średnią ukończył w 1907 r. w Londynie bez sukcesu: zajął ledwie 36 miejsce. Wybrał uczelnię w Sandhurst. Z trudem podporządkowywał się zwierzchnikom: ,,Jesteś niezdolny i nigdy nie dojdziesz do niczego w armii''.

W wojsku

Podczas pierwszej wojny światowej w stopniu porucznika brał udział w bitwie pod Ypres w październiku 1914 r., gdzie też został ciężko ranny. Po awansie na majora w 1916 r. uczestniczył w walkach pod Sommą. Po wojnie był szefem sztabu 47 Dywizji - minęła mu już skłonność do konfliktów, skupił się na zgłębianiu zagadnień operacyjnych. W 1920 r. został wysłany do Staff College de Camberley, potem służył w wojsku na różnych stanowiskach, między innymi w Irlandii, w Palestynie i Egipcie jako dowódca I batalionu Royal Warwickshire, w Indiach jako główny instruktor w Staff College w Quetta. W 1937 r. jako generał-major dowodził 8 Dywizją na Środkowym Wschodzie.

Na frontach drugiej wojny światowej

Tuż przed wybuchem II wojny światowej został dowódcą 3 Dywizji zwanej żelazną, w której rozpoczynał swą służbę. Podczas kampanii francuskiej w 1940 r., jako dowódca brytyjskiego 2 Korpusu bronił Dunkierki, by zapewnić bezpieczną ewakuację własnej armii na Wyspy Brytyjskie. Od lipca 1940 r. do sierpnia 1942 r. dowodził 15 Korpusem w Hampshire, potem 12 Korpusem w Kent, a następnie Armią Południowo-Wschodnią, przygotowując ją do odparcia spodziewanej inwazji Wehrmachtu.

W Afryce

Po śmierci generała Gotta, 13 sierpnia 1942 r., stanął na czele 8 Armii w Egipcie. Gen. Rommel zagrażał delcie Nilu i Kanałowi Sueskiemu, stan ducha 8 Armii nie był najlepszy, a jej kadry zdemoralizowane brakiem wojennych sukcesów. Montgomery, mobilizując swe wojska do ostatecznego rozprawienia się z wrogiem, wszelkimi siłami dążył do pobudzenia w nich woli walki. Różnił się od swoich poprzedników sposobem dowodzenia: kładł nacisk na właściwe wyposażenie swych wojsk i na bojowe współdziałanie jednostek lądowych z lotnictwem.

Jego działania szybko dały efekty: między 31 sierpnia a 6 września zatrzymał ofensywę Rommla pod Alam el- Halfa, między 23 października a 4 listopada 1942 r. odniósł zwycięstwo pod El-Alamein, łamiąc mit o niezwyciężonym Rommlu i dokonując decydującego zwrotu w sytuacji aliantów, a więc ważąc na dalszym przebiegu II wojny światowej. Szedł dalej za Rommlem w kierunku El-Agheila, wyzwolił Tripolis w 1943 r. i odegrał ważną rolę podczas walk w Tunezji po przekroczeniu linii Maretha.

Na drodze do buławy marszałkowskiej

Ze swą 8 Armią brał udział w inwazji na Sycylię i w pierwszej fazie wojny na terenie Włoch w operacjii ,,Baytown'' (lądowanie koło Messyny) i operacji ,,Slapstick''-lądowanie w Tarencie, poczym na czele swych oddziałów szedł aż do Sangro. Mianowany dowódcą XXI Grupy Armii 31 grudnia 1943 r. przybył do Londynu i rozpoczął współpracę z gen. Eisenhowerem przy opracowywaniu planuoperacji ,,Overlord''. Dowodził lądowaniem wojsk alianckich w Normandii. 31 sierpnia 1944 r. zostaje awansowany do stopnia marszałka. Kierowałdziałaniami brytyjskiej XXI Grupy Armii w północnej Francji, w Belgii, Holandii i w północnych Niemczech. Prowadził operację ,,Market Garden'' (desant na Arnhem) - uznawaną na jedną z najbardziej oryginalnych operacjii w II wojnie światowej. Skutecznie odparł ofensywę niemiecką w Ardenach, przekroczył Ren i doszedł aż do Bałtyku 2 maja 1945 r. W dwa dni potem w swej kwaterze głównej w Luneburgu przyjął kapitulację północno-zachodnich sił niemieckich w Europie, reprezentowanych przez gen. Kinzla i admirała von Friedeburga.

Po wojnie

Od 1946 r. był szefem brytyjskiego Sztabu Imperialnego, a w latach 1951-1958 - zastępcą Naczelnego Dowódcy sił NATO w Europie. Jego nieregulaminowy ubiór-niekonwencjonalny beret i sweter, oraz ascetyczny tryb życia - pił tylko wodę! - stworzył obraz niekonformistycznego dowódcy i mało dyplomatycznego indywidualisty nie lubiącego słuchać cudzych rad, co w warunkach działań koalicyjnych nie przysparzało mu przyjaciół. Niezrównany taktyk i strateg, kierujący się w życiu wysokimi ideałami religijnymi i patriotycznymi, przeszedł do historii jako ,,Monty-człowiek El-Alamein''.