Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 229 Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 231 Warning: pg_exec(): Query failed: ERROR: syntax error at end of input LINE 1: ...wiadomosci) as ilosc FROM wiadomosci WHERE id_main_parenta= ^ in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 232 Warning: pg_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 233 KrzyĹź Ĺźelazny klasy II i poprzeczka - Niemcy - Cybernetyczna Gildia Strategów
[rysunek] [rysunek]  
Logo Mapa

  [rysunek]  
Strona główna
Autorzy
O stronie
Regulamin
Pobór
Faq
Stratedzy
  
Aktualności
Akademia
Taktyka i strategia
Armie świata
Technika
Zbrojownia
Słynne postacie
Odznaczenia
Terroryzm
Galeria
Kantyna
Leksykon
Biblioteka
Forum dyskusyjne
Linki
 
     
Copyright © 1997 - 2002
Cybernetyczna Gildia Strategów.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
All rights reserved.
Hosting: Dualcore.pl

Sponsor:
Program do pożyczek

Blog technologiczny

Ordery i odznaczenia

Krzyż żelazny klasy II i poprzeczka - Niemcy

Autor: Welen

Data ustanowienia:

1 IX 1939

Możliwość nadania :

Wszystkim mężczyznom i kobietom służącym w we wszystkich rodzajach wojsk i służbach pomocniczych.

Wymagane "kwalifikacje":

Pojedynczy akt odwagi na polu walki w czasie lub po służbie.

Pierwszy odznaczony:

Dokładna data nie jest znana, jednak musiało to nastąpić w pierwszych dniach walk w kampanii Polskiej we wrześniu.

Ilość wydanych odznaczeń:

3000000+ (włączając w to przypinkę)

Odmiany:

Krzyż Żelazny klasy II wyszedł w jednym rodzaju (na zdjęciu poniżej). Przypinka została po to wymyślona by mogła być przypięta na wstążce do orderu tej samej klasy tylko uzyskanego podczas I wojny światowej. Przypinka była produkowana w dwóch rozmiarach jedna była mniejsza i ta właśnie była produkowana prywatnie.

Sposoby noszenia:

Nagrodzonemu orderem przypinało się medal na drugim guziku od góry na mundurze. Można też było go nosić na piersi przy jakiś uroczystościach. Do codziennego użytku nosiło się tylko wstążkę przełożoną przez drugą dziurkę w mundurze. Przypinka do medalu z pierwszej wojny światowej była po prostu przypinana do wstążki.

Inne:

Krzyż Żelazny klasy II był również przyznawany nie Niemcom którzy bezpośrednio służyli w Wehrmachcie albo w służbach pomocniczych lub w wojskach sprzymierzonych. Jest wiadomo o 39 kobietach którym medal ten został nadany. Najmłodszym odznaczonym by dwunastoletni Jungvolk-Zugfuhrer Alfred Zeck z Goldenau w marcu 1945. Został nagrodzony za uratowanie życia dwunastu rannym żołnierzom będącym pod ciężkim obstrzałem artyleryjskim. Czasami Krzyż Żelazny II klasy był nadawany masowo jak np. załodze "Admirała Scheera" 1 kwietnia 1941.

Przypinka

Nieznany żołnierz
odznaczony Krzyżem Żelaznym
klasy II