Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 229 Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 231 Warning: pg_exec(): Query failed: ERROR: syntax error at end of input LINE 1: ...wiadomosci) as ilosc FROM wiadomosci WHERE id_main_parenta= ^ in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 232 Warning: pg_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 233
|
Armie świata Siły zbrojne Ukrainy Autor: Sieniel Doktryna wojennaDoktryna wojenna Ukrainy uwzględnia deklarowane cele polityczno-wojskowe i ma charakter obronny. Do najistotniejszych zasad w niej zawartych należy zaliczyć:
W odniesieniu do sił zbrojnych doktryna zakłada utrzymanie potencjału wojskowego na poziomie wystarczalności obronnej, a przygotowanie sił zbrojnych do obrony państwa ma być podporządkowane następującym zasadom:
Znowelizowana doktryna wojenna w 1997r przewiduje uczestnictwo SZ Ukrainy w blokach wojskowych oraz prowadzenia regularnych kontaktów i konsultacji z organami polityczno-wojskowymi NATO. Sytuacja wojskowa
Armia Ukraińska przechodzi przez fazę formułowania się jako suwerenne siły zbrojne demokratycznego państwa.
Ukraina przy pomocy swoich sił zbrojnych w sposób pokojowy realizuje cele polityki zagranicznej, dążącej do utrwalenia niepodległości i wzmocnienia międzynarodowej pozycji państwa. Wojskowe aspekty służące tym przedsięwzięciom to:
Ukraina siłą rzeczy, w sferze wojskowej nadal utrzymuje związki z Rosją i WNP, choć konsekwentnie stara się je minimalizować. W listopadzie 1995 r. Graczow i Szmarow zawarli porozumienie dotyczące konsultacji Sztabów Generalnych i wspólnych ćwiczeń sił pokojowych. 12.04.1996r Ukraina wyraziła zgodę na porozumienie o wspólnej OPL w ramach WNP. Siły zbrojneZwierzchnikiem sił zbrojnych jest prezydent, który odpowiada za całokształt przedsięwzięć związanych z obronnością państwa, w tym za gotowość bojową SZ. Do jego konstytucyjnych obowiązków należy:
Bezpośrednie kierownictwo nad siłami zbrojnymi sprawuje Ministerstwo Obrony, które odpowiada za ich rozwój i przygotowanie do wykonywania przewidywanych zadań. Zakres działalności ministerstwa obejmuje:
Organizacja sił zbrojnych
Podstawami prawnymi do utworzenia i funkcjonowania SZ były przyjęte przez Radę Najwyższą Ukrainy doktryna wojenna i ustawa "O strukturze, liczebności, uzbrojeniu i zabezpieczeniu materiałowo-technicznym sił zbrojnych".
Obecnie trwa proces poszukiwania i budowania optymalnych struktur sił zbrojnych sił zbrojnych Ukrainy, w tym dostosowywanie ich możliwości ekonomicznych państwa.
W SZ Ukrainy procesy restrukturyzacyjne nie nabrały odpowiedniej dynamiki przeobrażeń. Od dłuższego czasu trwa proces poszukiwania i budowania optymalnych struktur SZ Ukrainy. Opracowany "Program reformowania i rozwoju SZ" na najbliższe 15 lat przewiduje likwidację okręgów wojskowych i zastąpienie ich pięcioma - siedmioma dowództwami operacyjno-terytorialnymi (DOT).
Dowództwa operacyjno-terytorialne mają być podporządkowane dowódcy sił lądowych.
W składzie SSR obok związków taktycznych wojsk powietrzno-desantowych i powietrzno-szturmowych, ważne znaczenie odgrywać będzie brygada wojsk specjalnego przeznaczenia (BSpP).
Ma to być ZT o wysokim stopniu gotowości i dużych możliwościach prowadzenia samodzielnych działań bojowych. Zapewnić to ma m.in. przewidywany w strukturze brygady, pułk śmigłowców (w składzie 40 Mi-24; 60 - Mi-8 i 20 Mi-6).
W jednym wylocie pułk będzie w stanie dokonać przerzutu jednego z batalionów brygady i zapewnić mu wsparcie w walce. Siły lądoweTworzone są z jednostek podlegających dowództwom Przykarpackiego i Odeskiego Okręgu Wojskowego oraz bezpośrednio podporządkowanych dowódcy Sił Lądowych. W składzie Sił Lądowych znajduje się siedem korpusów armijnych o strukturze dywizyjno-brygadowej. Siły lądowe są najliczniejszym komponentem SZ Ukrainy, stan ich wynosi ok. 190 000 żołnierzy. Siły powietrzne (SP) i Obrony Powietrznej (OP). Aktualnie w składzie SP i OP Ukrainy wchodzi lotnictwo dalekiego zasięgu, lotnictwo frontowe, lotnictwo WOP i lotnictwo SM, zorganizowane w korpusy, dywizje i pułki. Ogólnie Ukraina posiada:
Siły Powietrzne i Obrony Powietrznej funkcjonują nadal autonomicznie. Dotychczas nie podjęto żadnych przedsięwzięć integrujących Siły Powietrzne i Obrony Powietrznej (SP i OP), poza wyznaczeniem na dowódcę gen. płk Łopatina. Podstawą prawną o łączeniu SP i OP stanowi dekret prezydenta Ukrainy z 29.04.1995r o połączeniu sił lotniczych i obrony powietrznej w jeden rodzaj Sił Zbrojnych - Siły Obrony Powietrznej.
Ogółem ponad 1000 samolotów bojowych czwartej generacji, co stanowi najwyższy potencjał bojowy SP znajdujący się w państwach sąsiadujących z RP.
Lotnictwo wojsk lądowych zorganizowane jest w brygadę lotnictwa wojsk lądowych i występuje w strukturach organizacyjnych korpusów armijnych.
Ukraina dysponuje znaczącym stanem lotnictwa wojsk lądowych: ok. 250 śmigłowców uderzeniowych i 245 śmigłowcami transportowymi.
W skład korpusów wchodzą jednostki wojsk rakietowych (w tym brygady rakiet plo przyjęte z okręgów i korpusów wojsk lądowych) i radiotechnicznych, bez lotnictwa myśliwskiego, które w całości znajdują się w SP. Ukraina realizując postanowienia zawartego w 1994r ukraińsko-amerykańsko-rosyjskiego porozumienia o likwidacji znajdującej się na jej terytorium broni jądrowej, przekazała dotychczas stronie rosyjskiej wszystkie rakiety SS-24 (46) oraz 80 ze 130 głowic do rakiet SS-19. Ponadto zniszczono 4 ze 130 silosów do wystrzeliwania rakiet SS-19. Siły MorskieZnajdują się na etapie organizacji. Proces ten będzie prawdopodobnie przebiegał do momentu całkowitego rozdzielenia majątku Floty Czarnomorskiej. Obecnie w skład SM Ukrainy wchodzi:
Na wyposażeniu SM znajduje się: 10 okrętów (w tym1 desantowy), 160 samolotów bojowych i 200 transporterów opancerzonych. Stan liczebny SM wynosi 18000 żołnierzy, w tym ok. 16000 żołnierzy w jednostkach brzegowych. Proces ten będzie prawdopodobnie przebiegał do momentu całkowitego rozdzielenia majątku Floty Czarnomorskiej i ok. 200 transporterów opancerzonych. |