Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 229 Warning: pg_result(): Unable to jump to row 0 on PostgreSQL result index 5 in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 231 Warning: pg_exec(): Query failed: ERROR: syntax error at end of input LINE 1: ...wiadomosci) as ilosc FROM wiadomosci WHERE id_main_parenta= ^ in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 232 Warning: pg_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /usr/home/lapti/domains/strategie.com.pl/public_html/keywords/keywords.php on line 233 Armia Polska we Francji - Cybernetyczna Gildia Strategów
[rysunek] [rysunek]  
Logo Mapa

  [rysunek]  
Strona główna
Autorzy
O stronie
Regulamin
Pobór
Faq
Stratedzy
  
Aktualności
Akademia
Taktyka i strategia
Armie świata
Technika
Zbrojownia
Słynne postacie
Odznaczenia
Terroryzm
Galeria
Kantyna
Leksykon
Biblioteka
Forum dyskusyjne
Linki
 
     




Copyright © 1997 - 2002
Cybernetyczna Gildia Strategów.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
All rights reserved.
Hosting: Dualcore.pl

Sponsor:
Program do pożyczek

Blog technologiczny

Akademia

Armia Polska we Francji

Autor: Yankees

Udział Wojska Polskiego w obronie Francji stanowił istotną pomoc armii francuskiej. W działaniach bojowych uczestniczyło ok. 55000 żołnierzy, ok. 770 dział i moździerzy, 90 czołgów i 135 samolotów bojowych. Straty, jakie Wojsko Polskie poniosło w kampanii 1940r. na Zachodzie, szacuje się na ok. 1440 poległych i 4850 rannych.

Pierwsze oddziały na obczyźnie zaczęły powstawać jeszcze we wrześniu 1939 r. we Francji, gdzie zgodnie z umową polsko-francuska zaczęto organizować jedną dywizję polską. Po klęsce wrześniowej powzięto decyzję stworzenia we Francji nie jednej dywizji, lecz całej armii. 4 I 1940 roku podpisana została odpowiednia umowa polsko-francuska, przewidująca wystawienie 100-tysiecznej armii polskiej złożonej z 5 dywizji. Miała się ona rekrutować z Polaków przebywających na emigracji we Francji, zarówno poborowych jak i ochotników, a także żołnierzy i oficerów, którzy wydostali się z obozów internowania na Węgrzech i Rumunii. W przededniu ofensywy niemieckiej na zachodzie do walki przygotowane były tylko Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich (znajdująca się w Norwegii, gdzie biła się pod Narwikiem) i 1 Dywizja Grenadierów. 2 Dywizja Strzelców Pieszych była w trakcie szkolenia, a lekka dywizja zmechanizowana we wstępnej fazie organizacji, podobnie Brygada Strzelców Karpackich organizowana w Syrii. W gorszej sytuacji było lotnictwo.

Po klęsce wrześniowej blisko 10 tys. żołnierzy polskiego lotnictwa zdołało się przedostać do Rumunii, skąd ponad 7 tys. ewakuowano do Francji. Stworzyło to przesłanki do szybkiego odtworzenia jednostek lotniczych, jednak proces formowania postępował wolno. W umowie polsko-francuskiej przewidziano utworzenie we Francji Polskich Sił Powietrznych jako samodzielnego rodzaju sił zbrojnych. 22 stycznia ukazał się rozkaz, na mocy, którego utworzono samodzielne lotnictwo polskie. W jego skład włączono artylerię przeciwlotniczą, łączność lotniczą i lotnictwo transportowe. Do 10 maja gotowych do walki było kilka kluczy, które przydzielono do dywizjonów francuskich.

Ofensywa niemiecka przyspieszyła tempo organizacji. Rozpoczęło się formowanie 3 i 4 dywizji piechoty oraz wzmożono prace nad tworzeniem lekkiej dywizji zmechanizowanej. Jednakże błyskawiczny rozwój wydarzeń na froncie nie pozwolił na odrobienie opóźnień. W połowie czerwca udało się wprawdzie doprowadzić stan wojska do około 73 tys. ludzi, ale jako całość nie osiągnęło ono pełnej gotowości bojowej. Wojsko to, po kapitulacji armii holenderskiej i belgijskiej oraz ewakuacji Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego z kontynentu, stało się najpoważniejszym kontyngentem sprzymierzeńczym wspierającym armię francuską podczas bitwy o Francję. W dniach katastrofy narodowej, jaką przeżywała Francja, oddziały polskie wbrew kapitulacyjnym apelom oraz takiej samej postawie wielu działaczy Republiki podobnie jak kadeci z Saumur czy załogi fortów linii Maginota, biły się do końca. 1 Dywizja Grenadierów walczyła w Lotaryngii, 2 Dywizja Strzelców Pieszych w Bramie Belfortskiej, wydzielona z lekkiej dywizji zmechanizowanej 10 brygada kawalerii pancernej w Szampanii, kompanie przeciwpancerne na linii Somma-Aisne, a ściągnięta z Norwegii Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich w Bretanii.

W wyniku klęski Francji najlepsze jednostki polskie przestały istnieć, większa część żołnierzy powołanych spośród emigracji pozostała we Francji i tylko resztki armii polskiej ewakuowały się do Anglii.