[rysunek] [rysunek]  
Logo Mapa

  [rysunek]  
Strona główna
Autorzy
O stronie
Regulamin
Pobór
Faq
Stratedzy
  
Aktualności
Akademia
Taktyka i strategia
Armie świata
Technika
Zbrojownia
Słynne postacie
Odznaczenia
Terroryzm
Galeria
Kantyna
Leksykon
Biblioteka
Forum dyskusyjne
Linki
 
     
Copyright © 1997 - 2002
Cybernetyczna Gildia Strategów.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
All rights reserved.
Hosting: Dualcore.pl

Sponsor:
Program do pożyczek

Blog technologiczny

Aktualności

Kocioł kosowski

Autor: Poison_1

Serbowi uważają Kosowo za kolebkę ich państwowości. Właśnie tam powstało pierwsze państwo serbskie, rządzone przez dynastię Nemamjiciów, tam powstały klasztory prawosławne, stanowiące dla Serbów miejsca swięte. W 1389 r. na Kosowskim Polu rozegrała się bitwa, która zadecydowała o dostaniu się Serbii pod panowanie tureckie. Albańczycy zaczęli napływać do Kosowa razem z Turkami, a wówczas Serbowie rozpoczęli wędrówki na północ. Wkrótce Serbowie Stali się w Kosowie mniejszością, jednak jako ziemia historycznie serbska należało ono do Serbii.

Na tym terenie stosunki serbsko - albańskie nigdy nie były dobre. Zaraz po zakończeniu II wojny światowej do Kosowa zaczęły przedzierać się albańskie bojówki, trwało to do 1955 r. Pierwszy konflikt wybuchł już w 1968 r. Od tego czasu Albańczycy zaczęli walczyć o większą autonomię. W 1974 r. marszałek Tito przyznał Kosowu status okręgu autonomicznego i na krótko sytuacja uspokoiła się. Niestety już w roku 1980, po śmierci Tity ponownie wybuchły w Kosowie antysrrbskie demonstracje.

Poważny konflikt zaczął się w 1989 r. , gdy ówczesny prezydent Serbii Slobodan Miloszević, znacznie ograniczył autonomię Kosowa. Sytuacja w prowincji zaostrza się. W 1990 r. Albańczycy przep- rowadzają wybory do podziemnego parlamentu. Nieoficjalnym prezydentem Albańczyków zostaje, zwole- nnik pokojowego rozwiązania konfliktu, poeta Ibrachim Rugova.

W 1996 r. Albańczykom przyznano prawo do używania ich języka w szkołach i urzędach. Jednak pomimo podpisania porozumienia, w praktyce nie weszło ono w życie. Od tego momentu sytuacja w Kosowie wygląda już bardzo źle i co gorsza stale się pogarsza. Niemal każdego dnia dochodzi do morderstw na tle etnicznym. Wojna domowa wybucha w marcu ubiegłego roku. Miejscem zapalnym okazuje się Drenica - region położony w północnej części Kosowa a uważany za bastion Wyzwoleńczej Armii Kosowa. Organizacji, która powstała w 1992 r. nigdy nie ukrywającej swoich separatystycznych poglądów. W Drenicy doszło od akcji serbskich oddziałów przeciwka WAK. Zostało zabitych kilku Albańczyków a wywołane tym manifestacje, krwawo stłumione przez Serbów pochłonęły 80 ofiar śmiertelnych, w tym Kobiety i dzieci. Po tych wydarzeniach Drenica została odcięta od świata na dwa miesiące. W Kosowie zaczęło dochodzić do regularnych walk.

Albańczycy wciąż domagali się szerokiej autonomii, później nawet niepodległości. Mediacją między zwaśnionymi stronami zajęli się amerykański ambasador w Macedonii Christopher Hill i bałkański wysłannik USA Richard Holdbrooke. Jednak w Kosowie dalej dochodziło do starć, co więcej Serbowie przerzucali tam nowe jednostki . W konsekwencji walki przeniosły się z Drenicy do innych części Kosowa, głównie Kosowskiej Mitrovicy, Vuczitaru, Podujeva, Obilicia.

W obliczu tych wydarzeń Świat nie mógł stać bezczynnie. W październiku NATO po raz pierwszy zagroziło Jugosławii interwencją, jeśli nie pójdzie na ustępstwa. W efekcie rozpoczęły się serbsko - albańskie negocjacje. Niestety bez jakichkolwiek rezultatów. Tymczasem w grudniu Serbowie dopuścili się kolejnej zbrodnii; w Raczaku zamordowali 45 albańskich cywilów.

W skutek nasilających się nacisków zagranicznych 6 II 1999 r. rozpoczęły się rokowania w Rambouillrt pomiędzy Serbami a Albańczykami. Ustalono iż przez trzy lata Kosowo będzie miało szeroką autonomię a po tym czasie porozumienie zostanie renegocjowane (możliwe też by było przeprowadzenie referendum). Porozumienie podpisali tylko Albańczycy. Pomimo ponawianych gróźb NATO Serbowie pozostali nie ugięci. 24 marca na Jugosławie spadły pierwsze bomby.
Komentarze na forum (3 wiadomości) - dodaj swój
Ostatni dodany komentarz: